Metali sollayarak üretimi, montajı ve endüstrilerini devralacak yeni bir malzeme var.

Grand Research, Inc. tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre; küresel plastik pazarı paketleme, inşaat ve üretimdeki inovasyon sayesinde önümüzdeki on yılın sonunda özellikle otomotiv sektöründe 650 milyar doların üzerine ulaşacak.

Ancak bu büyüme öngörüsüne rağmen, plastik imalatçıları yaklaşan ekonomik ve lojistik zorluklar doğrultusunda işlerini yönlendirecek ve yürütebilmelerini sağlayacak doğru çözümleri bulmaya bir dakika bile harcayamıyorlar.

plastik

Daha güçlü tedarik zinciri yönetimi ile sahte malzemelerin önünü kesme

ABD’li şirketler grubu DuPont, sahte polimerlerin ürün kalitesine olan etkisini ve konunun düzeltilmesinin zorluğunu iyi bilir. Plastics News’in bildirisine göre; DuPont, Çin piyasalarında ismini taşıyan sahte reçineler ortaya çıktıktan sonra bir uyarı yayınladı. Yayınlanan bu uyarı, 2014 yılında DuPont’ un birlikte çalıştığı Çinli tesislerin sahte naylon kullanırken yakalanmasından sonra Aston Martin’in hızlı pedal üretimini İngiltere’ye taşımasını gündeme getirdi. Bu olay sonucunda DuPont 17.000 aracı geri çağırdı.

Sahte polimerler diğer imal edilen ürünler gibi kolayca tespit edilemezler ama, bir şirketin ürün kalitesine ve markasının kutsallığına zarar verebilirler. Bu sebeple; plastik üretiminin, veri şeffaflığını otomasyonla dengeleyen nitelikte sıkı bir tedarik zinciri yönetimine bağlı olması gerekir.

plastik

Tersine lojistik (geri dönüşüm), çevre ve maliyet bilinçli dünyada bir zorunluluktur

GRID-Arendal’ın (Norveç) 2016 yılı raporuna göre, dünya genelinde üretilen plastiklerin yaklaşık %40’ının tek kullanımlık, %20’sinin uzun ömürlü ve diğer %40’ının ise tüketici elektroniği gibi orta ömürlü uygulamalar için olduğu tahmin edilmektedir. Birçok plastik üreticisi için, özellikle önümüzdeki 30 yıl ve sonrasında üretimlerinin önemli ölçüde artması beklendiğinden, tersine lojistik, uzun dönem ortaklıklar için bir gereklilik olacaktır.

Ürünlerin geri dönüşümü ve yeniden işlenmesi Tabiat Ana ve CFO’yu mutlu edebilir, fakat bir düğmeyi tam tersi yöne çevirmek o kadar da kolay değildir. Bu hareketi yönetmek, dijital bir altyapıya ihtiyaç duyan, tamamen yeni iş hatlarının ve kaynak tahminlerinin oluşturulmasını gerektirir.

Her iki girişimde de, bir endüstri olarak plastik imalatı, uçtan uca tamamen entegre edilmiş bir mimari ile gelişmiş, ileri kurumsal kaynak planlama yeteneklerinden büyük fayda sağlayacaktır.

abas ERP, malzeme ve ürün akışını net bir şekilde izler ve sınırsız özelleştirme potansiyeli onu, sunduğu polimerler kadar moleküler düzeyde dönüştürülebilir hale getirir.