ERP HABER – Karton ve oluklu kutular, tekstil etiketleri, kağıt poşet, blister tasarım ve üretiminde Türkiye’nin en hızlı büyüyen firmalarından biri olan PrintPark büyüme sürecinde abas ERP ve eBusiness çözümlerinden destek alacak.

1974 senesinde İstanbul’un Cağaloğlu semtinde 50 m2′lik bir alanda Mehmet DANSIK öncülüğünde kurulan PrintPark büyümenin ortaya koyduğu gereksinimler sonucu daha ileri kurumsallaşma yolunda çalışmalara başladı ve şu anki yönetim kadrosu ile hizmetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bugün PrintPark, grafik tasarım konularında dünya ile eşzamanlı çalışan; İngiltere, Amerika, İsrail, İspanya, İtalya, Danimarka gibi ülkelere yaratıcı fikirler ve ofset baskılı ürünleri ihraç edebilen bir noktaya ulaşmış durumda.

PrintPark Yönetim Müdürü Ferit Dansık: “abas Türkiye bize ticari bir mal satmaktan çok bir ERP çözümü sunmaya odaklanmıştı…”

printpark abas erp türkiye

PrintPark Yönetim Müdürü Ferit Dansık: “ABAS Türkiye bize ticari bir mal satmaktan çok çözüm sunmaya odaklandımıştı…”ERP arayışını abas ERP’yi seçerek tamamlayan PrintPark firması Yönetim Müdürü Ferit Dansık ile bu süreç hakkında kısa bir söyleşi yaptık:.

ERP HABER: Firmanızın ERP arayışı nasıl başladı?

Ferit Dansık: Büyümekte olan bir şirketiz, son yıllarda ciddi makine yatırımları yaptık. Fakat büyümenin getirdiği süreçte imalatın sadece makine satın alarak iyileştirilemediğine tanık olmaya başladık. Bizim sektörümüzde makine yatırım maliyetleri çok yüksek, dolayısıyla mevcut makineler ile en optimum seviyede imalat yapılması gerekli. Bu sebeple imalat organizasyonumuzu ilerletmek ve kaynaklarımızı en uygun şekilde kullanmak amacıyla ERP arayışına başladık.

ERP HABER: Genel olarak bakıldığında ihtiyaçlarınız nelerdi?

Ferit Dansık: Departmanlarımız ve iş merkezlerimiz arasındaki senkronizasyonu sağlayabilmek, personel fazla mesailerimizi azaltmak için iyi bir planlama yapabilmek, firelerimizi azaltmak, stoklarımıza en etkin şekilde hakim olabilmek ihtiyaçlarımızın genel başlıklarıydı.

ERP HABER: ERP yazılımları ile ilgili araştırmalarınızı nasıl gerçekleştirdiniz?

Ferit Dansık: Bugüne kadar şirketimiz adına vermiş olduğumuz kararlar hep çok iyi araştırmalar sonucunda verildi. ERP sistem araştırmasına başlamadan önce ben uzaktan ve piyasadaki ağızlardan bir çok bilgi topluyordum, çünkü ileride muhakkak bir ERP sistemi kurmamız gerektiğinin bilincindeydim. Araştırmalarım sonucunda pek tatmin edici sonuçlara ulaşamamıştım, sistemler çok zayıftı. Yani ERP sistemi araştırmasına ciddi başlamadan önceki ön hazırlığım iyiydi. Daha sonra ciddi olarak araştırmaya başladığımda bir takım ERP sistem sağlayıcı şirketlerle birebir görüşmeler yaptık, demolarını izledik.

ERP HABER: Görüşmüş olduğunuz firmalar için oluşturduğunuz değerlendirme kriterleri nelerdi?

Ferit Dansık: ERP sistem satın alma projemizdeki en etkin değerlendirme kriterimiz, karşı şirketin projemize bakış açısıydı. Yani ERP sistemini bir ticari mal gibi satmayı öngörmek yerine daha çok çözüm sunmaya odaklanmış bir sistem sağlayıcı firma olmalıydı. Çünkü bu bir satış satın alma ilişkisinden çok bir iş ortaklığı çalışmasıydı.

Ayrıca günümüz internet çağında e-ticaret yönü kuvvetli intranet& extranet tabanlı bir sistem olmak zorundaydı.

ERP HABER: Abas ERP’yi seçme nedenlerinizi kısaca öğrenebilir miyiz?

Ferit Dansık: Abas yukarıdaki belirtmiş olduğum kriterlere en uygun sistemdi. Bize ticari bir mal satmaktan çok çözüm sunmaya odaklanmıştı. Teknik yeterlilik açısından ise zaten diğer sistem sağlayıcı firmaların önündeydi. Yani aradığımız çoğu özellikleri Abas’ta bulduk, tüm sorularımıza giriş aşamasında yanıt alabildik.