Şoteks Etiket’in en başından bu noktaya gelene kadar hangi süreçleri geçirdiği, canlı kullanıma geçişi, şu an geldiği nokta ve edinilen faydalara dair bilgileri Şoteks Etiket ERP Proje Yöneticisi Ahmet Şenoğlu bizlerle paylaştı.

-Firmanızın kısaca tanımını yapabilir misiniz? Yaptığınız işler nelerdir?

90’lı yılların ortalarında kurulan Şoteks Etiket, 2002 yılında şirketleşmiş ve Ofset baskı, Dijital baskı, UV ofset, Tabaka – Rulo Serigrafi, Sıcak Transfer, Flexo, Rulo kumaş baskı ve Dokumanın yanı sıra Kutu, Broşür, Katalog gibi her türlü matbaacılık hizmetleri konularında faaliyet gösterir konuma gelmiştir. Son 2 yıldır da RFID uygulamaları ile ilgili çalışmalar üzerinde durarak, bu alanda çeşitli ürünler üretmeye başlamıştır.

Ofset, Baskı, Dokuma ve Barkod sanayinde üretim hattını, günün teknolojisini takip ederek yenileyen Şoteks Etiket, dünya ticaretinin önemli noktalarından İstanbul’da, dinamik, genç, eğitimli ve profesyonel kadrosuyla, kalitede sürekliliği hedefleyen dünya markalarına, çözüm yelpazesi geniş ve hızlı hizmetini, uygun fiyatlarla sunarak, tercih nedeni olmaya devam etmektedir.

-ERP projenizden evvel, firmanızın mevcut süreçleri nasıl takip ediliyordu?

Firmamızda geçmiş dönemde, özel bir yazılım kullanıyordu. Mevcut süreçlerimizin bir kısmını bu sistem üzerinden yürütüyorduk. Ancak bu yazılım, üretim ve üretim planlama süreçleri gibi süreçleri bünyesinde barındırmıyordu.

-ERP öncesinde en çok hangi süreçlerin takibinde sıkıntılar yaşanıyordu?

Üretim süreçlerinin planlaması ve takibi başta olmak üzere izlenebilirlik en çok sıkıntı yaşadığımız noktalardı.

-ERP Yazılımı alma kararınıza neden olan etmenler nelerdi?

ERP Çözümü noktasında, güvenebileceğimiz, global bir çözüm ile çalışmanın, firmamızın geleceği noktasında önemli bir adım olarak görüyorduk.

-ERP Seçim sürecinizde yazılım tedarikçisi firmalardan beklentileriniz nelerdi?

Faaliyette bulunduğumuz sektör gereği, bazı olmazsa olmaz konularımız vardı. Bunlar:

  • Oldukça fazla detay ve konfigürasyon içeren bir satış yapısı,
  • Numune üretim çalışmaları ve ürünün müşteri tarafından onay süreci,
  • Üretim süreçleri ve lot takibi,
  • Hızlı ve efektif planlama fonksiyonu
  • Kalite süreçlerinin takibi
  • Entegre yapı

-ERP Seçim sürecinizde hangi departmanlar/ilgililer görev aldı?

Genel Müdürümüz Yeşim Köktaş Hanımefendi ile ben bu süreçte görev aldım.

-ERP Seçim sürecinizde abas ERP‘nin seçilme sebepleri nelerdi?

Seçim sürecinde abas ERP yazılımı, gerek çözüm, gerekse bizlere yaklaşımları ile en beğendiğimiz ERP yazılımı olmuştu. Her şeyden önce, sistemin standardında barındırdığı konfigüratör yapısı bizi oldukça etkiledi. Bu konfigüratöre, herhangi bir yazılım veya kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan tarafımızca eklemeler ve düzenlemeler yapılabilmesi, bizim için oldukça önemli ve toplam satınalma maliyetimizi etkileyen bir unsurdu. Çünkü oldukça değişken bir satış sürecimiz bulunuyor. Ayrıca standardında gelen zengin içerik sayesinde, pek çok sorumuza yanıt alabildik.

-abas ERP Projenizi nasıl fazlandırdınız? Öncelikleriniz nelerdi? Önceliklerinizden hangileri hayata geçti?

Projeye ilk olarak sorumlusu olduğum satınalma departmanından başladık. Kısa zamanda numune departmanı ile ortak çalışarak malları ve bağlı oldukları malzeme gruplarını oluşturduk. Malzeme gruplarından yola çıkarak da mevcut depo konumları ve statüleri oluşturuldu. Akabinde giriş kalite ve üretim kalite departmanları bunları sistem üzerinde kontrol eder hale geldi. Bu aşamaya kadarki kısımlar aslında canlı kullanıma geçişin ön hazırlığı oldu bizim için. Proje başında hedeflenen canlı kullanıma satış ve sevkiyat aşamalarını programa dahil ederek başlamış olduk. Artık şirketin kullandığı ERP programı net olarak abas’tı ve canlıya geçtikten 6 ay sonra muhasebeyi de buna dahil ederek döngüyü tamamlamış olduk.

-Ne tür zorluklar yaşadınız ve bu zorlukları nasıl aştınız?

ERP projelerinin olmazsa olması firma içi dirençlerle tabii ki bizler de karşılaştık. Ancak buradaki püf noktası, çalışanlara bu işin faydalarını net bir şekilde anlatmak, uygulamalara onların gözünden yaklaşıp en kestirme yolları seçmek ve kısa bir dönem için bile olsa onları yalnız bırakmadan eş zamanlı çalışarak bu işin olabileceğini ve uygulanabilirliğini sıcağı sıcağına göstermektir. Ben her zaman bu tür durumlarda sert kesin kararlardansa yumuşak, zamana yayılmış geçişleri tercih ediyorum. Çünkü bu bize olası belirsizlik ve hataları telafi edecek zaman oluşturmakta ve insanları önyargı hastalığından kurtarmaktadır. Yönetim desteği konusunda ise şunu söyleyebilirim; olmasaydı olmazdı.

-Daha önce takibinde zorlandığınız ancak abas ERP projesi ile beraber devreye aldığınız süreçleriniz var mı, bunlar nelerdir?

İlk aklıma gelen lot takibi diyebilirim. 6.000 aktif malımız, her ay oluşturduğumuz ortalama 2.000 sipariş ve sayısız varyantı düşünürsek, bunların bir düzen içinde milyonlarca lotla takibini sağlamanın ve bunu tüm birimlere yaymanın gerçekten ciddi bir durum olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; 8 ay önce açtığım X siparişinin Z malının Y varyantının kalite kontrolü ne zaman kim tarafından yapılmış, iş emrini kim onaylamış, hangi lotlu malzeme kullanılmış, bu malzeme hangi tedarikçiden hangi irsaliyeyle gelmiş, hangi usta ne kadar sürede basmış, ürün ne zaman hangi faturayla yollanmış, yetmez bu mallarla birlikte hangi mallar gönderilmiş ve daha sayabileceğim birçok şey şu an uygulamalarımızın sadece bir kısmını oluşturuyor.

-abas Türkiye danışmanlarının bu süreçte desteklerini nasıl buldunuz?

Firmanın dışardan bir göz tarafından değerlendirilmesi ve “o aslında böyle de olabilir” cümlesi, özellikle hiç uygulanmayan, tecrübe edilmemiş konularda çok yardımcı olmaktadır.

-Şu aşamada hangi süreçlerde abas ERP programı firmanızda kullanılıyor?

Numune, satış, satın alma, kalite, malzeme yönetimi, planlama, üretim, sevkiyat ve muhasebe aktif olarak abas kullanıyor şu an. Kalite süreçlerini oldukça yoğun kullanıyoruz. Gerek İSO standartlarını, gerekse FSC ile ilgili süreçleri başından sonuna kadar abas üzerinde tanımlayıp takibini gerçekleştiriyoruz. Fason süreçlerimizi de sistem üzerinde yönetebiliyoruz. Üretim süreçlerine daha da ağırlık veriyoruz. Üretim istasyonlarının takibi için İmalat Veri Kayıtlarını (IVK) sistem üzerinden takibini yapıyoruz. abas’ın üretimden veri toplama uygulaması Mobile Shop Floor ile üretim alanımızdan anlık olarak verileri toplayabiliyoruz. Bu sayede de hem mavi yakalı performans takibini yapabiliyor, hem de makine ve süreç verimliliği raporları alabiliyoruz. Bunların yanı sıra, özellikle yeni fabrikamıza taşındıktan sonra, depo yönetimimizi de hayli geliştirdik. abas’ın üzerinde farklı ambar konumları tanımladık ve tüm malzemelerimizin yönetimini konum bazında gerçekleştirebilmeye başladık. Bu düzen hali hazırda yaptığımız lot yönetimini de çok daha kolay ve hatasız olarak uygulamamızı ve yönetmemizi sağladı.

-Bundan sonra hangi süreçlerinizi devreye almayı düşünüyorsunuz?

abas ERP yazılımının yeteneklerini keşfettikçe, sonraki adımlarla ilgili vizyonumuz da gelişiyor ve daha önce takip edemediğimiz ya da takip etmeyi düşünmediğimiz unsurları bile devreye almakla ilgili planlar yapıyoruz. Her aşaması izlenebilen bir üretim hattı, iş emirleri üzerinde mal ürün ağaçlarına müdahale ederek yarı mamul ve etkin stok kullanımı, üretim performans raporları ve depo performans raporları gibi daha evvel bizim için sonraki fazlarda yer alan unsurları şu an yapabiliyoruz. İlerleyen süreçlerde istasyon yükleme, APS ile, değerleme ve maliyet muhasebesi planlarımız dahilinde.

-abas ERP canlı geçiş sonunda iyileşme olan süreçlerinizden bazı örnekleri sayısal verilerle verebilir misiniz?

Son iki yılda sıfır majör ve minör hatayla geçen ISO ve FSC denetlemeleri, ortalama %15 üretim artışı ve 2015-2017 dönemi yıllık %35 ciro artışı olarak sıralayabiliriz.

-Bugün geldiğiniz nokta itibari ile abas ERP projesinden memnuniyetinizi nasıl ifade edersiniz?

Şoteks Etiket bir üretim firması ve biz bu yükseliş trendini ancak kalite ve standardizasyon üzerinde devam ettirebileceğimize inanıyoruz. Bunu yaparken de hem fiziki, hem de sistemsel olarak iyi adımlar attığımızı görüyoruz. Bu yolda en büyük destekçilerimizden olan abas’a teşekkür ederiz.