Deposu olan herhangi bir organizasyon, stok larını etkili bir şekilde takip etmenin ne kadar zor olduğunu bilir. Stoktaki mallar kaybolabilir, çalınabilir, nakliye sırasında hasar görebilir, hatalı olarak gelebilir ve tedarikçiye iadesi gerekebilir. Liste böyle uzar gider. İşletmelerin depolarındaki malzeme ve materyalleri yönetirken, devreye giren süreçler ve malzemelerine daha fazla görünürlük kazandırmak için yorulmadan çalışmaları gerekirken o kadar çok şey ters gidebilir ki… ERP yazılım çözümleri size ihtiyacınız olan görünürlüğü vermek için tedarik zinciri ve depoya dair anahtar verileri bir araya getirebilir ama, aynı zamanda bu bilgileri o denli verimli biçimde oluşturmanız gerekir. abas ERP mobil envanter yönetimi çözümü firmalara tam bu noktada destek olarak, herhangi bir akıllı telefon ya da tablet üzerinde eksiksiz bir envanter yönetimi uygulamasına erişim imkanı verir.

stok yönetimi abas

abas mobil depo uygulaması ile stok için temel olarak aşağıdaki fonksiyonlar gerçekleştirilebilir:

  • Stok seviyelerinin takibi için malzemelerin barkodla takibi
  • Stok giriş, çıkış, transfer ve sayım işlemleri
  • Minimum stok seviyesi kontrolüne bağlı uyarı mekanizması
  • Gerçek zamanlı olarak stok rezervasyonları
  • ERP içerisinde depo kullanıcıları ve yöneticileri arasındaki işbirliğinin desteklenmesi.

Mobil envanter yönetimi sistemlerini kullanırken barkod sistemi kullanımı önemli derecede basitleştirilmiştir.

Bu temel işlevler, mobil envanter yönetimi sistemimizin anlık olarak yapabileceklerinin temelidir. abas ERP yazılımının satınalma, depo yönetimi ve malzeme yönetimi gibi modülleri ile mobil depo uygulamasının entegre çalışması firmanın tedarik zinciri yönetiminde de önemli faydalar sağlar:

  • Satınalma eğilimlerinde net bir bakış sağlaması
  • Hangi tedarikçinin zamanında ve sipariş edildiği şekilde ürün teslim ettiklerini değerlendirme imkanı ile tedarikçi değerlendirme fonksiyonlarının kullanımı
  • Malzemelerin kullanılmadan önce ne kadar süreyle depoda kaldığının analizi ve stok devir hızı raporlamaları

Burada sunulan tüm veriler deponuzun verimliliğini en üst düzeye çıkarmanızı sağlayarak, daha etkili satınalma ve stok yönetimi kararları vermenize yardımcı olabilir.

Bu temel yetenekler bir envanter uygulaması için önemlidir; ancak, çözümümüzün özellikle bir mobil cihaz arayüzü üzerinde ERP sistemi ile entegre çalışması firmalara bazı avantajları da beraberinde getirmektedir:

1. Basitleştirilmiş barkod kullanımı

Birçok kuruluş halen depolarında barkoddan yoksundur. Buradaki sorun barkodların kompleks ya da çabaya değecek kadar yararlı olmamaları değil, barkodları çevreleyen ekosistemin konuşlandırılmasının bazı firmalar için maliyetli olmasıdır. Çoğu durumda alım maliyetlerini minimize etmek için barkod yatırımı sadece barkod yazdırma yazılım ve donanımlarının satınalımını kapsar. Yatırım yapılan barkod türüne bağlı olarak özel donanım satın almak ve bu platformu envanter yönetim sistemine entegre etmek, uzman firmalardan hizmet alınmasını gerektirdiğinden alım maliyetlerini arttırdığından çoğu zaman ötelenmektedir.

abas ERP mobil depo yönetimi sistemi ile tek yapmanız gereken malzemelerinizi barkodlamak. Uygulama platformumuz el teminaliniz, akıllı telefonunuz veya tabletinizde çalışır ve sahadan toplanan veriyi gerçek zamanlı olarak abas ERP yazılımı ile entegre eder.

Doğru zamanda doğru verinin alınması operasyonel verimlilik kazanımlarını beraberinde getirir.

2. Duyarlılık

Akıllı telefon ve tabletlerle çevrelenen mobil ekosistem iş esnekliğine önemli kazanımlar sağlamıştır. İşletmeler, stoklarındaki malzemelerle etkileşimde olan ve güncel durumlarını otomatik olarak bildiren donanım araçlarına sahip oldukça, bu bilgileri gerçek zamanlı olarak ilgili çalışanların da almalarına olanak sağlayabilmektedirler. abas ERP platformu, yöneticilerin ve diğer kullanıcıların gerçek zamanlı olarak depodan güncel bilgileri alabilmeleri için uçtan uca raporlama imkanı sunar.

3. Verimlilik artışı

ERP yazılımı ile entegre mobil depo çözümleri, farklı birimler arasında iletişim için harcanan süreyi en aza indirerek, kullanıcıların aynı verileri tekrar işlemlerini engeller ve manüel veri girişlerinden doğan hataların önüne geçer. Bu sayede firma çalışanları zamanlarını temel yetkinlikleri dahilinde daha verimli bir şekilde kullanırlar. Eğer organizasyonunuzda anlamlı operasyonel iyileştirmeler yapmak istiyorsanız, çalışanlarınızı güçlendirmek bunun anahtardır. Mobil stok ve depo yönetimi araçları, ERP sisteminiz boyunca uzanan güçlü ve sezgisel yetenekleri sayesinde bunu mümkün kılar.