abas ERP, üretim yapan firmaların iş süreçlerindeki zorlukları aşmaları için önemli özellikler sunuyor. Bu makalede, abas ERP’nin üretici firmalara sunduğu çeşitli özelliklerden üçü üzerinde duracağız.

üretim

Ana Üretim Planlama (MPS)

Üretim yapan işletmelerin bir kısmı, müşterilerden gelmesi muhtemel sipariş tahminlerini göz önüne alarak stok için üretim (Make-to-Stock) yapısına göre üretim planlarını gerçekleştirirler. Ancak MTO (sipariş bazlı üretim) yapan üreticiler, stok için üretim yapan firmalardan farklı olarak, sevkiyat öncesindeki üretim aşamasında ele almaları gereken oldukça fazla konuyla karşı karşıyalar. Müşterilerin özel talepleri, termin süreleri, lot büyüklükleri, dağıtım kanalları – bu başlıkların her biri ayrı ayrı, sipariş bazlı üretim konusunu oldukça karmaşık bir hale getirebilir. Buna ek olarak, üretim aşamasındaki aksaklıkları göz önüne alarak üretim sahasını planlamak, içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

abas ERP, ana üretim planlama (MPS) fonksiyonu sayesinde süreç ile ilgili tüm gereksinimleri değerlendirir ve üretim için kullanıcıya gerekli olan tüm bilgileri aktarır.

abas Türkiye Proje Yöneticisi Selma Şener konuya ilişkin verdiği bilgide “abas ERP kullanıcıları, verilen termin tarihlerinde teslimatın sağlanabilmesi açısından kaynak doluluklarını ve darboğazlarını kolaylıkla görebiliyorlar. Aynı zamanda üretim sürecinin yönetimi, planlanması ve kontrolü için detaylı raporlamalara da erişebiliyorlar”.

abas ERP’de bulunan MPS fonksiyonu, kullanıcılara aynı zamanda satış siparişi düzeyinde de detaylı bilgi sağlıyor – kullanıcılar mevcut satış siparişleri ve tahminlere bağlı olarak olması muhtemel stok seviyeleri ile ilgili bilgiye erişilebiliyorlar.

Selma Şener konuya ilişkin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Satış siparişi düzeyindeki bu kontrol oldukça efektif. Üretim yapan müşterilerimizden de her geçen gün artan şekilde bu talebi alıyoruz. abas ERP’nin esnek yapısı sayesinde müşterilerimize bu talepleri konusunda kolaylıkla hizmet verebiliyoruz.”

abas ERP Konfigüratör

üretim

abas ERP Konfigüratör yapısını e-ticaret platformları ile kolaylıkla entegre edebilirsiniz

Endüstriyel üretimin en ayırt edici (ve zorlu) özelliği hiç şüphesiz ürünlerin siparişe özel olarak üretilmesi. Müşteriler mevcut bir katalog üzerinden ürünlerini seçerken, bu ürüne bağlı olan belli başlı özellikler ve seçenekleri de belirleyebiliyorlar. Bu konu oldukça önemli, çünkü, bu durumu üretici firma tarafından ele aldığınızda firma müşteri talebini karşılarken rekabet avantajını kaybetmiyor ve doğru ürünü üreterek müşteri ile uzun süreli iletişim kurabiliyor olmalı.

abas ERP Konfigüratör yapısı ile satış ekibi, ürün üzerinde bulunması gereken özellikleri tanımlayabilir. Ancak her zaman detaylı teknik bilgiye sahip olması beklenmeyen satış kullanıcıları, ürün ve seçeneklerini tanımlarken üretilmesi mümkün olmayan bileşenleri bir araya getirerek sipariş girişi yapabilirler. abas ERP Konfigüratör, yapısında bulunan kural bazlı tanımlamalar ve kontroller sayesinde bu tarz problemlerin önüne geçer ve hem ürünün performansını, hem de üretim tarafında oluşabilecek sorunları ortadan kaldırır.

abas ERP Konfigüratörün, endüstriyel üretim yapan firmalar için bir diğer kilit özelliği de, e-ticaret sitelerinde veya mobil sitelerde bulunan sipariş girişi platformları ile kolaylıkla entegre olmasıdır. Bu yapı, siparişin doğru alınmasının yanı sıra, online ürün listesinin de kolay yönetilmesini sağlar.

“Konfigüratörün kolay uygulanabilir ve uyarlanabilir yapısını üretici firmanın web sitesi ile entegre etmemiz oldukça kolay – bu üretici firmaya oldukça önemli bir altyapı sağlıyor. Ayrıca en ufak bir ürün değişikliği veya güncelleme yapıldığında tekrar tekrar detaylı teknik süreçler ile karşı karşıya kalmıyorlar. Yapılan değişiklik ya da güncellemeler basit bir şekilde web sitesine aktarılabiliyor”

Lot Yönetimi

Üretici firmaların ERP yazılımlarında aradığı bir diğer önemli özellik de, ERP yazılımının, lot ve seri numarası yönetimini efektif olarak gerçekleştirmesi. Lot kavramı, belirli bir öğenin, belirli boyut ya da adetlerdeki aynı özelliklere sahip kısmı olarak geçerken, lotlar içerisinde kalite, tedarikçi veya herhangi bir karakteristik özelliği barındırabiliyorlar. Üreticiler, lot yönetimi sayesinde, üretilen ürün ile alakalı detaylı bilgiyi ürüne atayarak tüm üretim sürecinde izlenebilirlik sağlıyorlar.

Bu yapı özellikle mevzuatın yoğun olduğu gıda, ilaç, kozmetik, medikal, otomotiv ve havacılık sektörlerinde oldukça önemli hale geliyor. Üreticiler, mevzuatın getirdiği yükümlülükler dahilinde, ürünün müşteriye en yüksek kalitede ulaşması noktasında, tüm üretim sürecinde izlenebilirlik sağlamak zorundalar. Aynı şekilde, lot ve seri numarası yönetimi yapısının, hatalı bir ürüne rastlandığında, ürün geri çağırma sürecinde, üretici firmanın, bu ürünlerin satışının hangi müşterilere yapıldığını, üretimde hangi bileşenlerin kullanıldığını ve hammaddelerin hangi tedarikçiden tedarik edildiğini tespit etme noktasında yardım sağlayabiliyor olması gerekiyor.

Tabii ki, lot ve seri numarası yönetimi, sadece yoğun mevzuata sahip olan sektörler için geçerli bir kavram değil. Lot ve seri numarası yönetimi, bu sektörlerde faaliyet göstermeyen firmalara da, planlama ve zaman çizelgeleme konusunda, üretimin ve malzemenin her adımını detaylı kontrol imkanı sağlıyor. Ayrıca üretici firma içerisinde, üretimin her aşamasında şeffaflık sağlayarak, son ürüne ulaşılana kadar geçen süreçlerde kalite ve maliyet kontrolü açısından da ciddi bir görev üstleniyor.

Pek çok ERP sisteminde, lot ve seri numarası yönetimi ya bulunmuyor ya da bu işlemleri yürütmek için çok fazla veri girişi gerekiyor. Bu da üretimin yavaşlamasına ve belirli bir süre sonra bu yapının işletilemez bir hale gelmesine sebebiyet verebiliyor. abas ERP ise, sunduğu lot ve seri numarası yapısı sayesinde, süreç içerisinde lotların oluşturulması ve/veya oluşturulan lotların süreçlere dahil edilmesi başlıklarında üretim yapan işletmelere kolaylık sağlıyor. abas ERP’nin esnek ve özelleştirilebilir yapısı sayesinde, müşteri süreçlerine göre terzi usulü uyarlama işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Sponsored Content

abas-sponsored

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.