Ülkemizin içinde bulunduğu durum ve yaşanan gelişmeler, ulusal çapta bir seferberliğin ilan edilmesiyle milletimizin milli duygularının da artmasına sebep oldu. İçinde bulunduğumuz bu durum, yazılım sektöründe yerli yazılımlara olan desteğin de artmasına olanak sağladı.

yabancı erp

Hal böyle olunca, Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı ERP firmalarının ne kadar yerli olduğu konusu gündeme geldi.

Bunu doğru analiz edebilmek için önce ücretlendirme modellerini incelememiz gerekiyor. ERP sistemlerinin ücretlendirilmesi 2 kademeli yapılıyor. Birincisi Lisans ücretleri. İkincisi ise implementasyon ve Danışmanlık ücretleri.

Yabancı ERP Lisans Ücretleri

Lisans ücretlerinin büyük bir çoğunluğunun yurt dışına gittiğini biliyoruz. Ancak bu lisans ücretleri üzerinden yabancı ERP sistemini satan yerli firmaların komisyon aldığı da biliniyor. Bu komisyon oranları %30 ile %50 arasında değişkenlik gösteriyor. Tüm lisans ücreti üzerinden vergilendirme de yapıldığı için, aslında makro ekonomik anlamda ülke buradan payını alıyor. Dolayısıyla bu kısımda Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı ERP firmalarının %100 yabancı olduğunu söylemek doğru olmayabilir. Bununla birlikte tamamen yerli de diyemeyiz. Fakat şu bir gerçek, yabancı yazılımların lisanları da ülke ekonomisine vergilendirme ve komisyon oranları ile min. %50 oranında yansıyor.

Yabancı ERP İmplementasyon ve Danışmanlık ücretleri

ERP maliyetlerinde pastanın büyük bir kısmını implementasyon ve Danışmanlık ücretleri alıyor. Örnek olarak 100 bin dolarlık bir projenin, 40 bin doları lisans ise, geriye kalan 60 bin doları danışmanlık, kurulum ve implementasyona ayrılıyor.  İşte bu lisans harici ücretlerin tamamının yurt içinde kaldığını söyleyebiliriz. Çünkü yabancı ERP firmaları, bu kurulum ve danışmanlık hizmetini kendileri vermiyor. Partner veya Distributor olarak tayin ettiği yerli yazılım firmaları bu hizmeti veriyor. Dolayısıyla implementasyon ve danışmanlık ayağının tamamen yerli olduğunu söylersek, doğru bir tespit yapmış oluruz.

Çünkü kurulumu yapan ve hizmet veren danışmanlar yerli ve faturayı kesen firma da yerli olduğu zaman hizmet de yerli olmuş oluyor. Hatta implementasyon aşamasında yapılan geliştirmeler de yerli yazılımcılar ve partner firmalar tarafından yapılıyor. Dolayısıyla yine yerli yazılım firmaları gelişmiş ve kalkınmış oluyor.

Yerli yazılımlara destek vermek gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. ERP sektörü özelinde lisans, implementasyon ve danışmanlık kalemlerini ele aldığımızda, Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı ERP firmaları da en az %70 oranında yerli diyebiliriz.

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Abas Türkiye Satış Yöneticisi Ali Çatak;

“Türkiye’de yer alan firmalar tarafından kullanılan global ERP yazılımları, ülkemizdeki firmaların verimliliğini artırarak Türkiye ekonomisine fayda sağlamanın yanı sıra, ileri seviye ar-ge çalışmalarıyla ülkemizdeki firmaları yeni teknolojiyle tanıştırıyor ve yerli ERP üreticilerinin de ufkunu açıyorlar.” diye konuştu.

Bugün bir araba, bir cep telefonu veya bir bilgisayar aldığınızda, hiç birinin yerli olma oranı yabancı ERP firmaları kadar olmadığını biliyor muydunuz? Yabancı ERP firmalarının, Türkiye’ye yeni teknolojiler getirdiği bir gerçek. Bu yüzden ülke olarak kendi teknolojimizi, yabancılardan daha iyi üretmemiz için yabancı yazılım firmalarını da tanımalı, analiz etmeli ve takip etmeliyiz.

Sonuç olarak, ERP kullanmak, ülke ekonomisini kalkındırır. Yerli veya yabancı fark etmez. Hangisini alırsanız alın, iş süreçlerinizi dijitalleştirerek, zaman ve maliyetten tasarruf edersiniz ve daha kaliteli ve düşük maliyetli yerli ürünler üreterek ülke ekonomisine katkı sağlayabilirsiniz. ERP kullanın…