yetenek

Herkes bunu düşünüyor ama, şu günlerde kimse pek fazla dile getirmiyor: Dünya genelinde üretimde git gide genişleyen yetenek eksikliği.

Yani, Deloitte ve İmalat Enstitüsü’nün tahminlerine göre önümüzdeki 10 yılda artan tüketici talebine ayak uydurmak için üretim alnında yaratılan iş pozisyonlarının yarısından fazlası doldurulamayacak. Peki tahmin edilen bu açığın sayısal değeri ne kadar? 2025’e kadar sadece ABD’de 3,5 milyon yeni iş ve 2 milyon kadro açığı.

yetenek

Daha akıllı ve daha genç üretim yeteneği ihtiyacı şiddetini artırdığında, işletmeler iş başvurularında rekabet etmek ve başvuran adayı kazanmak için ne gerekiyorsa yapıp, kesenin ağzını daha da genişletmek durumunda kalacaklar. Birçoğu piyasa ortalamasının çok üstünde maaşlar ve menfaatler sunarak, insanları kapılarına çekeceklerini umacak. Diğerleri ise, birden fazla seçeneğe yatırım yaparak başarısızlık olasılığını en aza indirmek için işe alım sürecini uzatacak, merhametsizce ince eleyip sık dokuyacak ve bu adaylardan sadece dar bir nitelik setine uygun olanı/olanları kabul edecekler. Her ikisinde de bu süreçte çok fazla para harcanmış olacak ve sonunda operasyonları uzun vadede sürdürmek için hiçbir şey yapılamayacak.

Bunun yerine, üretim tesisinize yeni yüzler getiren ve onları orada tutan bir ERP yazılımını seçin. İş görüşmelerinizin dışında bıraktığınız ERP, aslında işe alım sürecinde bir avantaj mıdır?

İlk günden itibaren standardı belirleyin

Öğrenme eğrisinden kimse hoşlanmaz, özellikle de yeni çalışanlar. Fakat standart operasyon prosedürleri – özel bir ERP sisteminde bulacağınız gibi – adım adım kullanım kılavuzlarından çok daha fazlasıdır. Açık ve net bir şekilde tanımlanmış iş akışları şeklinde oluşturulan standart operasyon prosedürleri yeni işe alınanların yanı sıra, uzun süredir çalışanların şirketinizin belirlediği yüksek verimlilik ve uyum çizgilerinden sapmalarını önler.

Çalışanlar ERP’nin desteğiyle görevlerini çabucak kavrayabilecekler ve üreticiler de son işe alınanlar daha ilk turda hatalar yapsalar bile bunlardan anında haberdar olup gerekli müdahaleleri yaparak rahat bir nefes alabilecekler. İşte öğrenmek budur! Hatalar küçük, şeffaf ve kolaylıkla düzeltilebilir olacaktır.  Hepsinden iyisi, abas Workflow Editor gibi araçlar, yöneticilerin personelin yürüttüğü süreçlere daha yakından bakmalarını ve yoğun işlerin yanı sıra riski azaltacak şekilde görevleri optimize etmelerini sağlar.

Gereksiz ayrılıkların keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin

Giderek artan bir şekilde, tüm endüstrilerdeki üretim firmaları, makine çalıştırmak, ekipman kalibre etmek ve tahmini bakım programlarını denetlemek için mühendislik deneyimi olan, teknik olarak ustalık sahibi bireyleri bünyelerine katmak istiyor. Lakin bu değerli çalışanları elden kaçırmanın en kolay ve kesin yolu onları manuel operasyonlar ve işi bir hayli sekteye uğratan raporlama süreçleri batağına sokmaktır.

Otomasyon ve üçüncü parti programlarla kesintisiz entegrasyon, bu endişeleri gidermek için çok şey yapacaktır. abas, bir proje içerisinde kesim operasyonunun ne zaman olacağını belirler, daha sonra hammadde israfını en aza indirgemek için kesim kalıplarının hazırlanması sürecinde parçaların yuvalama gereksinimlerini en iyi duruma getirmek veya talebi karşılamak adına tedarik işlemini hemen başlatmak için malzeme modülleri ile iletişim kurar. Bu sırada, üst düzey personel, zamanlarına layık daha önemli konulara odaklanabilir.

Daha akıllı bir ERP ile, çalışanlar veri için değil, verileri onlar için çalışır. Bu özellik, bir ERP sistemi ile bütünleştirilmiş her uygulamayı kapsar.

Kazanmak için mobil ERP

Nerede olursanız olun fark etmeksizin çalışabilmenin getirdiği özgürlük hafife alınamaz. Ve bin yıldır bu herkes tarafından biliniyor. Firmalar üretim konusundaki yanılgılarını kırmak ve endüstrinin ileriye dönük olarak düşünen parlak, genç çalışanlarını ikna etmek istiyorlarsa, anlaşmayı, çalışanların her güne güvenebilecekleri bulut tabanlı mobil cihazlar için optimize edilmiş ERP teknolojisi ile imzalamalıdırlar.

Meraklı zihinler, kişisel hayatlarında kullandıkları diğer SaaS platformlarına benzediğinden ötürü, web portalları aracılığıyla gerçek zamanlı operasyonel verilere erişimi sevecektir. Mobil dağıtım, akıllı telefonlar, tabletler veya endüstriyel el terminalleri aracılığıyla tam ERP işlevselliği sunarak kullanımı bir adım öteye taşır. Kullanıcılar, başarılı olmak için ihtiyaç duydukları her şeyle birlikte üretim alanına adım atmanın yanı sıra, gelecek yıllar boyunca onları üretken ve üretken kılacak 21. yüzyılın endüstriyel veri yönetimi becerilerini de kazanırlar.

Mobil ERP hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Daha fazla bilgi için hemen bir abas satış danışmanına ulaşabilirsiniz.

abas-sponsor 29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 4ooo′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 38 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), BPM (İş Süreçleri Yönetimi), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Defter Entegrasyonu, e-Arşiv, e-İrsaliye) ve B2B Portal/Webshop çözümlerini de sunmaktadır.