Mobil PDC (Üretimden Veri Toplama) iş süreçlerinizin ihtiyaçları için esnektir ve istenilen veriyi kolayca parmak ucunuza getiriyor.

Saha çalışanlarınızın, günlük işlerinde kısıtlanmadan ve daha verimli olarak çalışabilmelerine olanak tanımaktadır. Yönetici ekibinizin veri odaklı stratejik yol haritasını, işletmenizin operasyonel başarısını gelecek uzun yıllar boyunca şekillendiren, güvenilir verilerle beslemektedir. İmplementasyon ekibinize mevcutta yer alan birden fazla platformdan yararlanma ve yeni donanım maliyetini en aza indirgeme esnekliği sağlamaktadır. Üretimden veri toplama yeni bir kavram değildir. Üretimden veri toplama geliştirmeleri, 1980’de ilk sistemlerin yaygın hale gelmesinden beri yapılmaktadır. PDC’deki en son atılım, küçük ve orta ölçekli üreticilerin öncülüğünde mobil ortamda ilerliyor ve çapraz platform haline gelmektedir.

Çapraz platformlu mobil uygulamalar, üretimden veri toplamayı aşağıdaki şekillerde değiştirdi:

1 – Çapraz-platform çözümler, en iyi entegre çözüm için donanım esnekliği sağlar

Çapraz-platform çözümler (iOS, Android, Windows) şirketlerin mevcut donanımlarından faydalanmalarına olanak tanır; bu da şirketinizdeki ERP sisteminin işlem ve ana verileriyle mobil senkronizasyon avantajı sağlarken, donanım satınalma ön maliyetlerinin de düşmesine neden olmaktadır. Bir şirket hâlihazırda donanıma önemli bir sermaye yatırımı yapmış ve süreç kabiliyetlerini de yazılım yoluyla geliştirmek istiyorsa, mevcut donanım çözümleriyle çalışabilme esnekliğine sahip olmak, bir projeye zamanında başlamak veya gelecek yılın bütçesine kadar beklemek arasındaki fark olabilmektedir.

Çapraz-platform çözümler sayesinde gelişmiş mobil cihaz yönetimi portalı platformlar arasında da işlev görür ve MDM yöneticilerinin cihaz türünden bağımsız olarak, cihazları ve lisansları aynı anda yönetebilmelerini sağlamaktadır. Çapraz platform MDM yönetimi, donanımınızın platform ötesine geçebileceği ve işleminizin tesisinizdeki cihazların ve donanımın en iyi fiziksel konfigürasyonuna sahip olabileceği anlamına gelmektedir ancak MDM yöneticinizin yalnızca tek bir kokpit ekranında çalışması gerekmektedir.

2 – Çapraz-platform mobil uygulama geliştirme, farklı platform becerilerine sahip geliştiricilerin standart ve özel geliştirmeler için işbirliği yapmalarına olanak tanır

Tek bir platform içerisinde geliştirme yaparken gelişme, dâhili veya sözleşmeli geliştiricilerin birinin ekibindeki sınırlamalar tarafından veya yazılım geliştiricisinin birçok müşteriye ait birden fazla projenin dengelenmesine bağlı olan sınırlı bant genişliği tarafından kısıtlanabilmektedir. Çapraz-platform bir çerçeveye sahip olmak artan üretkenlik için baraj kapılarını açmak gibidir. Bu yapı, esnekliği önemli ölçüde arttırır, birden fazla ekibin yeteneklerinden yararlanılabilmesine imkan verir, ürün yaşam döngüsü sürelerini kısaltır ve yeteneğe daha kolay erişimi sağlayarak farklı kabiliyet ve yetkinliklere sahip kullanıcıların işbirliği yapmalarına olanak tanımaktadır.

3 – Yeni nesil MDM, PDC konfigürasyonunu kablosuz olarak değiştirir

Mobil Cihaz Yönetimi’nin kablosuz yetenekleri, tesis ihtiyaçlarına dayalı PDC konfigürasyonlarını ayarlamak için donanıma fiziksel olarak erişme gereği duymadan, tesis yönetimine izin vermektedir.

Makineye özel izleme durumlarında, operatörlere garantili donanım erişimi sağlamak için sabit makine istasyonları kurulabilmektedir. Sabit makine istasyonları çöktüğünde, mobil yazılım lisansları şirket yöneticiniz tarafından, gelişmiş mobil cihaz yönetimi uygulamaları vasıtasıyla derhal yeni bir donanıma taşınabilir. Bu esneklik; donanımınız çöktüğü zaman tesis zemininizin kapalı kalma süresinin azalması anlamına gelir ve bu da tesis zemininin daha yüksek oranda kullanılması ve üretim çevrim sürelerinizin daha az aksaması ile sonuçlamaktadır.

Özetle, çapraz platform Mobile PDC’nin gelişimi ile ortaya çıkan iyileştirmeler şirketinize; maliyet tasarrufu, daha hızlı implementasyon yaşam döngüsü, daha kolay yetenek tedariki, daha yüksek kullanım ve başarılı şirketlerin sürekli olarak yakalamaya ve geliştirmeye çalıştığı bütün önemli anahtar başarı faktörlerini sunmaktadır.

Yakın zamanda yayınlanacak olan “abas ERP’nin Mobil Üretim PDC Fonksiyonu ile Şirketiniz Nasıl Gelişecek?” başlıklı yazımızda, firmanızın somut, kalıcı iş süreci iyileştirmeleri için abas’ın yeni nesil üretim çözümünü nasıl kullandığını yazacağız.

abas ERP’nin web sitesinde bulunan çapraz platform (iOS, Android, Windows) mobil süreçleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir veya satış ekibinden bir ürün demosu talep edebilirsiniz.

Sponsored Content

29 ülkede, 65 iş ortağı ve 1.000’den fazla danışmanı ile 3.500′den fazla Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) müşterisine 35 yıldır hizmet sunan abas, ürünü olan abas ERP ile müşterilerine standart ERP modüllerinin yanı sıra CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Mobil Çözümler, Business Apps, BI (İş Zekası), APS (İleri Planlama Çizelgeleme), DMS (Doküman Yönetim Sistemi), Proje Yönetimi, Konfigüratör, e-Fatura, e-Defter ve Webshop çözümlerini de sunmaktadır.