Webinar: CRM – Hem ERP, hem de CRM çözümleri günümüzde örgütlerde belirli iş alanlarını destekleyerek önemli bir rol oynamaktadır. Müşterinin alabileceği en büyük yarar, iki sistemin şirket genelinde iş süreçlerini ve rutinlerini optimize eden güçlü bir arayüzde birleşimidir. Sonuç olarak, her bölüm müşterilerin satın alma davranışlarını planlayarak ve mevcut durumları hakkında detaylı bilgiler vererek güncel rakamlar ile çalışabiliyor. Bu nedenle, iki sistem arasında sağlıklı çalışan arayüz verileri senkronize ederek, sadece bir fırsattan çok daha fazlasını sunuyor. Böyle bir arayüz nasıl çalışır, hangi veriler senkronize edilir ve bir CRM çözümü şirketinizin genelinde dahili süreçlere nasıl katkıda bulunabilir?

Webinar: CRM

Bu webinar, kuruluşlar çift yönlü CRM-ERP bağlantısından nasıl kar elde eder ve saha ekipleriniz bir sonraki müşteriye giderken CRM-ERP bağlantısını nasıl kullanabilir gibi detaylı kavramlarla CRM çözümünün sunduğu faydalar hakkında sizlere ışık tutacaktır.

Son yıllarda, CAS Software AG, küçük ve orta ölçekli işletmeler için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) alanında Alman pazarının yenilikçi lideri haline gelmiştir. Şirket 30 yıl önce Karlsruhe’de kurulmuştur ve bugün yaklaşık 450 çalışanı bulunmaktadır. 10.300’den fazla şirket ve kuruluştaki, 250.000’den fazla kişi CAS Software AG’nin CRM çözümlerini kullanmanın avantajlarından yararlanıyor. Konuşmacı Sandra Schmidt, CAS Software AG’de Satış Danışmanı ve farklı CRM çözümleri ile ilgili istişareden sorumlu.

Webinar: CRM

Webinar: CRM ile satış performansınızı nasıl daha fazla arttırırsınız

Konu: CRM ile satış performansınızı nasıl daha fazla arttırırsınız
Tarih-saat: 28 Nisan Çarşamba – saat 16:00-17:00
Konuşmacı: Sandra Schmidt, Satış Danışmanı, CAS Software AG