Amazon Web Services (AWS) ile SAP işletme maliyetleri önemli oranda azalıyor. Amazon Web Services, kullanıcılara S/4HANA ve BW/4HANA gibi kritik SAP HANA kurulumları için ihtiyaçlara bağlı olarak geniş yelpazede seçenekler sunuyor.

amazon

SAP, optimize edilmiş yeni nesil Data Warehouse (Veri Ambarı) ürünü BW/4HANA’nın da AWS X1 sunucu üzerinde koşmasını onayladı. Böylece BW/4HANA da dahil olmak üzere scale-out tarzında kullanılacak OLAP kurulumları 7 adet x1.32xlarge sunucunun oluşturacağı küme büyüklüğüne dek onaylanmış oldu. Bu 14TB RAM anlamına geliyor.

Bu yeni sertifikasyon, daha büyük scale-out kurulumlarını daha az sayıda X1 sunucusu ile gerçekleştirmeyi sağlıyor. Böylelikle hem maliyeti hem de karmaşıklığı azaltıyor.

Şu anda birçok AWS müşterisi hâlihazırda, SAP HANA’yı AWS R3 sunucuları üzerinde scale-out tarzında kullanıyor (16 R3 sunucusu ile 4TB’a kadar).

Coca Cola İçecek, AWS ile SAP işletme maliyetlerini %60 azalttı

Amazon Web Servicesi ile SAP işletme maliyetlerinin azalmasına iyi bir örnek de Türkiye’den. Coca-Cola İçecek, AWS ile SAP ortamı işletme maliyetlerini azaltırken rapor oluşturma ve karar alma süreçlerini de hızlandıran firmalara önemli bir örnek teşkil ediyor.

amazon

Coca-Cola İçecek (CCI), Coca-Cola markası altında gazlı ve gazsız içecekler üretiyor, dağıtıyor ve satıyor. Coca-Cola İçecek, dünyada Coca-Cola ürünlerinin beşinci büyük şişeleyecisi ve 25 tesiste 10 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Firma Türkiye, Azerbaycan, Irak, Ürdün, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Suriye, Tacikistan ve Türkmenistan’da faaliyetleri bulunuyor ve 380 milyon kişilik bir pazara hizmet veriyor. Firmada SAP ERP Central Component (ECC), CCI’nın operasyonları için dokuz ülkede finansal rapor oluşturma, tedarik zinciri yönetimi ve insan kaynakları (İK) gibi kritik iş kollarında yaklaşık 5.000 personel tarafından kullanılıyor.

Şirket, SAP ECC platformunu İstanbul’da bir sağlayıcı tarafından işletilen veri merkezlerinde barındırıyordu. İş geliştikçe altyapı, kapasitesinin sınırlarına ulaştı ve SAP uygulamalarının performansı düşmeye başladı. Bu, verimliliği olumsuz etkiliyor, raporlamayı yavaşlatıyor ve yöneticilere bilgi aktarımında gecikmelere neden oluyordu.

Altyapı Amazon Web Services üzerinde optimum hale geldi

Çok sayıda tesiste ve bulut seçeneğini değerlendiren CCI, AWS Advanced Partner Lemongrass Consulting ile görüştükten sonra iş açısından kritik SAP platformunu Amazon Web Services’e (AWS) taşımaya karar verdi. CCI, iş açısından kritik SAP ortamını hızlı bir şekilde AWS buluta taşır taşımaz önemli faydalar sağlamaya başladı. AWS kullanarak SAP altyapı maliyetlerinden %50-%60 tasarruf sağlandı. Yeni sistemle CCI, depolama gereksinimlerini de azaltabildi.