Artık farkına varmış olmalısınız, bulut bilişim giderek büyüyor. Evet, A.B.D. Savunma Bakanlığı buluta güveniyor, ama oralarda bir yerlerde hala bilgisini sanal bir bulut ortamına taşımayı hayal bile edemeyenler olduğunu biliyoruz.

Bulut

Siz de bu çekimser kişilerden biri misiniz? O halde bulutu denemeye ne dersiniz? Doğru tercihleri yapmanız durumunda bulut bilişime geçmek size zaman ve para kazandıracaktır. İşte size bulutun giderek artan popüleritesinin sebepleri:

1.Sağlıklı Çevre, Sağlıklı Bütçe

Şöyle bir düşünün: İşinizle ilgili evraklar için kağıtlardan oluşan bir dosyalama sistemi kullanıyorsunuz. O halde (ağaçlardan yapılan) kağıt satın almalı, (pahalı elektirikle çalışan) yazıcıdan çıktı almalı ve bu formlarda bir değişiklik olduğunda tüm bu çıktıları çöpe atmalı ve süreci başa almalısınız (değişiklik yaptığınız yeni versiyonu daha pahalı mürekkeple daha fazla ölü ağaç üzerine basmalısınız). Sonra bu formları ofis içinde dağıttığınızda ilgili kişiler büyük ihtimalle bir süre sonra bu formları geri dönüşüme göndermek yerine çöpe atacaklar veya daha fazla elektrik harcayarak evrakları kağıt parçalayıcıdan geçirecekler.

Bu durumda oldukça FAZLA parayı çöpe attığınızı farkettiniz mi? Bu formların basit biçimde bulutta tutulmasıyla, bu maliyetleri gözle görünür şekilde aşağıya çekebilirsiniz. Evrakları digital ortamda dağıtın, çöpe atacak kağıt yaratmayın! Dosyalama yapmak için birine maaş ödemeyin, böylece bütçenizi de çevrenizi de sağlıklı ve mutlu kılın.

2.Zaman Kazandırır

Kayıtlarınızı basılı olarak dosyalama, güncelleme, mürekkep kartuşunu değiştirme ve yazıcınızı kağıtla besleme ihtiyacınız ortadan kalktığında, zamandan da tasarruf edersiniz!

Ayrıca, bir dokümanı güncelleyip dağıttığınızda, ihtiyacı olan herkesin bir kopya aldığından emin olabiliyor musunuz? Bu formların ortak bir yerde tutulması için buluta güvendiğinizde, insanların ihtiyaç duyduklarında ilgili dokümanı arayıp bulmalarının önünü de açmış oluyorsunuz. Şirket bulutuna geçen herkes, her zaman en güncel versiyona ulaşılabiliyor.

Bulut

3.Basittir

Ufukta büyük bir proje görünüyor, işin farklı yönlerini çalışmak için bütün birimleri seferber ettiniz. Bir madde güncellendi, acaba projede yer alan herkes söz konusu güncellemeden haberdar mı? Projeyle ilgili bilgi ve dosyalara ilgili herkes erişebiliyor mu? Eğer bulutu kullanıyorsanız, evet. Erişim hakkı olan herkes, grubun diğer üyelerinin yaptığı her güncellemeyi görebilir. Bu da bilgi eksikliğinden kaynaklanacak karışıklıkların önüne geçer.

4.Organizedir

Zaman zaman bir dosya yaratıp, bir yere kaydedip, sonra o dosyanın varlığını dahi unuttuğunuz olmuyor mu? Buluta güvendiğinizde bu başınıza gelmez. Herşey bir yerde saklanır ve arama fonksiyonunu kullandığınızda aradığınız dosyayı hemen bulabilirsiniz. Güncellenmiş bir dokümanın eski versiyonunu yanlışlıkla çekip kullanarak karışıklıklara sebep olmazsınız.

5.Güvenlidir

Bulut sunucuları ofisinizde kağıt dosya tutmaktan daha güvenlidir. Veri merkezleri kendi ofisinizden çok daha güvenlidir; veri yedekleme ve felaket anında kurtarma merkezleri, yangın söndürme sistemleri, kilitli sununcu odaları, 7/24 çalışan güvenlik personeli, vb.

Bu bilgiler ışığında bulut bilişimi yeniden değerlendirdiniz mi? İhtiyaçlarınıza cevap veren bir çözüm olarak mı görüyorsunuz, yoksa hala çekinceleriniz var mı?