SAP TechEd

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen SAP TechEd Konferansı’nda yeni çözümlerini duyurdu. Bu yeniliklerle akıllı işletmeler, deneyim ekonomisi içinde büyümelerini daha da hızlandırma imkânına sahip olacak.

SAP TechEd

SAP SE, akıllı işletmelerin Deneyim Ekonomisi içinde daha da büyümesini sağlamak amacıyla kurumsal teknoloji platformunda hayata geçirdiği yenilikleri tanıttı. İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen SAP TechEd Konferansı’nda duyurulan bu yenilikler sayesinde SAP müşterileri, veriyi hızla işlerinde değere dönüştürebilecek.

Hayata geçirdikleri yeniliklerle ilgili açıklamada bulunan SAP CTO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Juergen Mueller, “Kurumsal teknoloji platformumuz; SAP Cloud Platform (Bulut Platform) ile birlikte SAP HANA ve analitikleri birbirine yakınlaştırarak kullanıcıların daha akıllı, daha hızlı ve daha güvenilir iş kararları almasını sağlıyor. SAP; bulut, kurum içi ve hibrit kurulum modellerinde hazır entegrasyon, modüler yapı ve genişletme kolaylığı dahil olmak üzere, işletmelere üst seviye açıklık ve esneklik kazandırıyor. Bu açık ve esnek yaklaşım sayesinde, müşterilerimizin olağanüstü başarılı sonuçlar almalarına yardımcı oluyoruz.” dedi.

SAP kurumsal teknoloji platformu, SAP çözümlerini tek bir referans mimari yapıda bir araya getirerek, modern kurumlar için gerekli tüm servisleri sunuyor. Veri tabanı ve veri yönetimini, uygulama geliştirme ve entegrasyon, analitikler, akıllı teknolojileri ve servisleri kapsayan bu platform kurumların SAP uygulamalarının kapsamını genişletmelerine, BT ortamlarını entegre etmelerine, ve yeni uygulamalar oluşturmalarına yardımcı oluyor ve iş süreçlerini daha da iyileştiriyor. Kurumsal teknoloji platformuyla işletmeler ayrıca SAP verilerine kolay erişim fırsatına sahip oluyor ve verileri dönüştürecek zengin içeriklerden yararlanabiliyor. Ayrıca bulut servis sağlayıcıları ile iş birliği ve onların teknolojileriyle kusursuz şekilde birlikte çalışma imkânı sayesinde yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik ve esneklik de sağlanıyor.

SAP HANA® Bulut Servisleri veriye akıl katıyor

SAP Data Warehouse Cloud (Veri Ambarı Bulut), SAP HANA Cloud (Bulut) ve SAP Analytics Cloud (Analitik Bulut) çözümlerini içeren SAP HANA Cloud Services (Bulut Servisleri), tüm veri ve analitik yeteneklerini birleştirerek büyük hacimli veriyi depolamak, işlemek, yönetmek ve kullanmak için birbirine bağlı hizmetleri tek bir set olarak sunar.

Bulut üzerinde kullanıma hazır bir veri ambarı olan SAP Data Warehouse Cloud, kullanıcıların tüm kurumsal verilerini hızlıca ve kolayca birbirine bağlayıp kendi iş kolları için değere dönüştürmelerini sağlayan, self-servis bir çözüm sunuyor. Kolay ve esnek fiyatlandırma modeli sayesinde kullanıcılar geleneksel bir veri ambarının yüksek olan ilk yatırım maliyetlerinden kurtulmuş oluyor ve veri miktarı artmaya devam ettikçe veri depolarını kolayca ve uygun maliyetle ölçeklendirebiliyor.

PwC İş Ortağı ve Global Liderlik ekibinden Stefan Fruehauf çözüm hakkında, “SAP Data Warehouse Cloud sayesinde ekibimiz artık çok daha verimli çalışıyor. Dünyanın her yerinden gelen tüm verileri birbirine bağlamak, kurumsal kullanıcılarımız üzerinde müthiş bir etki oluşturdu.” dedi.

Randstad Almanya Analitik ve Raporlama Ekibi Yöneticisi Andreas Foerger de şunları söyledi: “SAP Data Warehouse Cloud tek bir veri ortamı oluşturmak için ihtiyacımız olan tüm araçları sundu. SAP Data Warehouse Cloud’daki semantik katman, farklı kaynaklardan gelen bütün verilerimizi senkronize edebilmemize imkân veriyor. Bu da işimize büyük fayda sağlıyor.”

“SAP Data Warehouse Cloud ile artık bir iş zekâsı aracının modelleme yeteneklerinin çok ötesine geçen bir aracımız var.” diyen VELUX Kıdemli Veri Analitik Ortağı Andreas Madsen ise sözlerine şöyle devam etti: “Bu sayede, kurumsal kullanıcılarımıza esneklik sunarken aynı zamanda veriyi yönettiğimizden ve koruduğumuzdan emin oluyoruz.”

SAP HANA Cloud ise müşterilerin tüm verilerinde SAP HANA’nın sadeliğinden ve hızından yararlanabilmeleri adına bulut için özel olarak tasarlandı.

Tüm veri kaynaklarına erişebilen sanal interaktif erişim katmanı ile birlikte sunulan ölçeklenebilir sorgulama motoru, veri tüketimi ile veri yönetimini ayrıştırmaktadır. Kullanıcılara sadeleştirilmiş, birleşik bir veri erişimi katmanı sunarak veri işlemeyi kolaylaştırıyor, aynı zamanda veri entegrasyonunu kullanıcıların akıllı uygulamalarında konsolide edip uyumlu bir hale getiriyor.

SAP HANA Cloud, bağımsız bir çözüm olarak ya da işletmelerin mevcut yerleşik (on-premise) ortamlarının bir uzantısı olarak kurulabiliyor. Böylece işletmeler buluttan ve SAP HANA’nın canlı, operasyonel veri analizi yeteneğinden faydalanabiliyor. SAP HANA Cloud çözümünün 2019’un son çeyreğinde pazara sunulması planlanıyor.

SAP Analytics Cloud çözümünün, yeni kurumsal planlama özellikleri içeren son sürümü de Las Vegas’taki SAP TechEd etkinliğinde tanıtıldı. Yeni sürümde, planlama sürecine dâhil olan kişilere yönelik otomatik takvim görevleri oluşturarak planlama için iş akışlarının hazırlanmasını kolaylaştıran sihirbaz gibi yeni araçlar yer alıyor. Bu sayede kurumsal kullanıcılar geleneksel planlama süreçlerini otomatik hale getirebiliyor.

Ayrıca SAP Analytics Cloud çözümünün SAP S/4HANA’nın yanı sıra SAP SuccessFactors çözümlerine de dâhil edilmesi ve 2019’un son çeyreğinde pazara sunulması planlanıyor. Böylece şirketlerin İnsan Kaynakları ve kurumsal veriler hakkında daha fazla içgörü kazanarak insan kaynağına ve organizasyona ilişkin daha sağlıklı karar alabilmesi hedefleniyor.

Airbus Americas Inc Finansal Sistemler Direktörü Richard Masci çözüm hakkında şunları söyledi: “SAP Analytics Cloud, veri toplama ve hazırlamaya harcadığımız zamanı azaltarak planlama döngülerimizde verimliliği yüzde 40 – 60 artırıyor. Bu bizim için müthiş bir tasarruf anlamına geliyor.”

Geliştiricileri daha fazla yardımcı olması amacıyla, SAP Analytics Cloud’un gömülü versiyonu SAP Cloud Platform Enterprise Agreement kapsamında bir servis olarak sunulması planlanıyor. Böylece geliştiriciler bu analitik servisi kolayca etkinleştirecek ve SAP HANA ile canlı bağlantı aracılığıyla uygulamalarına analitiği hızla entegre edebilecek.

 Lider Kurum İçi İş Zekâsı Çözüm Paketi’nin en güncel sürümü

 SAP her müşterisinin bulut yolculuğunun kendine özgü olduğunu ve pek çok işletmenin yerleşik (on-premise), bulut ve hibrit kurulumlardan oluşan karma bir ortam kullandığını çok iyi biliyor. SAP BusinessObjects Business Intelligence çözüm paketinin/grubunun 4.3 sürümü işletmelere yerleşik iyileştirmelerle destek olurken aynı zamanda SAP Analytics Cloud ile daha güçlü entegrasyon sağlıyor. Yeni versiyonun diğer faydaları arasında daha da iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi, artırılmış kurulum kolaylığı ve yeni endüstri standartları için destek de yer alıyor. Beta programının 2019’un son çeyreğinde çıkması planlanıyor.