“ERP Yazılımını Görmeden Mezun Olan Endüstri Mühendisliği Öğrencisi Kalmayacak!” sloganıyla Login Yazılım ve Endüstri Mühendisliğim Platformu güç birliği ile başlayan EN-ERP etkinliklerinin yirmincisi EN-ERP-20 olarak 22 Şubat 2018, Perşembe günü İEEE Gazi Üniversitesi Öğrenci Kolu organizatörlüğünde YHT Starbucks’da çok yoğun katılım ile gerçekleşti.

Gazi Üniversitesi İEEE Öğrenci Topluluğu Başkanı Merve Tüysüz ve ekibin yoğun ve özverili çalışmaları sayesinde çok yoğun katılım ile gerçekleşen etkinlikte; Lazzoni Mobilya Planlama Müdürü Ömür Demir, Endüstri Mühendisi Bekir Gökhan Özyalçın ve Login Yazılım’dan İş Çözümleri Yöneticisi Ahmet Savaş Göktürk konuşmacı olarak yer aldı.

Ömür Demir; sunumuna Lazzoni’nin kuruluş hikayesinden başlayarak Lazzoni’nin bugüne gelene kadar olan geçirdiği süreçleri paylaştı. Akabinde tasarımdan üretime birkaç ürünün ERP üzerinde nasıl yönetildiğini paylaşmasına paralel olarak ERP’nin iş sahasında işleyişini anlatarak örnek bir proje üzerinde öğrencilerle fikir alışverişi yapmasına ek olarak ayrıca ERP öncesi ve sonrası şeklinde örnek vaka çalışması üzerinden de deneyimlerini paylaşan Demir, sunumunun son aşamasında MES ve ERP ile ilgili gerçekleştirecekleri projelerden de bahsetti.

Ömür Demir’in sunumundan sonra Ahmet Savaş Göktürk ise üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin barkodlu hammadde girişinden örnek makinaların da paylaşıldığı üretim bandı dâhil, paketleme, depolama ve sevkiyattan oluşan iş süreçlerini özel fotoğraflarla hazırladığı sunumu ile öğrencilerle paylaştı. Ayrıca el terminali kullanmanın işletmelere ve iş süreçlerine sağladığı faydaları da paylaşan Göktürk, makine ve ERP entegrasyonlarının önemine ilişkin örnekler de sundu.

Akabinde Login ERP yazılımı üzerinden değişkenli sipariş girişi, sipariş onayı süreci, satın alma, stok yönetimi, üretim planlama, ürün ağaçları, iş emirleri, iş istasyonları, operasyonlar ve rotaları da kapsayan siparişten üretime olan tüm iş akışını öğrenciler ile paylaştı.

Sunumun bir bölümünde IoT teknolojilerine de değinen Göktürk, ayrıca Endüstri 4.0 piramitine bağlı olarak Sensör ve makinalardan, PLC, HMI, MES, Scada, APC’ye ilişkin örnek çalışmalar ile de öğrencileri aydınlattı.

Gerçekleşen Login ERP canlı demosunun hemen ardından İş Zekası (Business Intelligence) (BI) nedir, ne işe yarar, önemi nedir gibi konularda öğrencileri aydınlatan Ahmet Savaş Göktürk, aynı zamanda Sipariş, Sipariş detay, Fatura, Muhasebe, Küme analizi alanlarında gerçek dashboard ekranlarını da sunumunda öğrencilerin incelemesine sundu.

ERP ve BI üzerinden gerçekleşen demolar sonrası akıllı telefonlar üzerinden giriş yapılabilen iki sınav da hazırlayan ve gerçekleştiren Ahmet Savaş Göktürk, öğrenciler üzerinde güzel bir algı yaratarak kaliteli dinleme sağlamakla birlikte iki sınavın da raporlarını anlık olarak sistemden alarak, iki sınavdan da 75 puan ve üstü alan öğrencilere ulaştırmak üzere Başarı Sertifikalarının hazırlanması sürecini başlattı.

Etkinlik sonunda toplu hatıra fotoğrafının da çekilmesi ile birlikte etkinlik tamamlandı.