Cerner

Oracle Corporation (NYSE: ORCL) ve Cerner Corporation, bugün ortaklaşa gerçekleştirilen açıklamada Oracle’ın Cerner’ı hisse başına 95,00 ABD doları veya özsermaye değeri olarak yaklaşık 28,3 milyar ABD doları değerindeki tamamen nakit ihale teklifi ile satın aldığını duyurdu. Cerner, sağlık çalışanlarının hastalara ve topluluklara daha iyi sağlık hizmeti sunabilmesi için hastanelerde ve sağlık sistemlerinde kullanılan lider bir dijital bilgi sistemleri sağlayıcısı olarak faaliyet gösteriyor.

Cerner

Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Larry Ellison, “Cerner ve Oracle, birlikte çalışarak sağlık çalışanlarını daha iyi bilgilendirip çalışanların daha doğru kararlar almasını ve hastalarla ilgili daha başarılı sonuçlar elde etmesini sağlayarak sağlık dünyasında bir dönüşüm gerçekleştirebilir,” dedi. “Gerçekleştirdiğimiz alımla Oracle, kurumsal misyonunun kapsamını genişletti ve fazla mesai yapan sağlık çalışanlarına, güvenli bulut uygulamalarındaki eller serbest bir ses arayüzü aracılığıyla ihtiyaç duydukları bilgilere erişebilecekleri, daha kolay kullanılan, yeni nesil dijital araçları sağlama sorumluluğunu üstlendi. Bu yeni nesil tıbbi bilgi sistemleri, sağlık çalışanlarımızın idari iş yükünü azaltmayı, hasta gizliliğini ve sonuçlarını iyileştirmeyi ve genel sağlık bakım maliyetlerini düşürmeyi vaat ediyor.”

Oracle Yönetim Kurulu Başkanı Safra Catz, “Bu alımın, işlem tamamlandıktan sonraki ilk tam mali yılda Oracle’ın GAAP dışı temeldeki kazançlarına hemen eklenmesini ve ikinci mali yıl ve sonrasındaki kazançlara önemli ölçüde katkıda bulunmasını bekliyoruz” dedi. “Sağlık hizmetleri, dünyadaki en büyük ve en önemli dikey pazar ve geçen yıl, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 3,8 trilyon dolarlık bir hacme sahipti. Oracle’ın gelir artış oranı bu yıl zaten yükseliyordu. Buna ek olarak Cerner, faaliyetlerini dünya çapında çok daha fazla ülkeye genişletirken, önümüzdeki yıllarda ek gelir konusunda önemli bir büyüme tetikleyicisi olacak. NetSuite’i satın aldığımızda benimsediğimiz büyüme stratejisi tam olarak buydu fakat Cerner’ın sunduğu gelir fırsatı bundan daha da büyük.”

Cerner Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı David Feinberg “Cerner, sağlık hizmetlerinin dijitalleştirilmesinde bugüne kadar hep bir öncü konumundaydı ve artık, bilgileri doğru sağlık çalışanlarına doğru zamanda sunacak tıbbi araçlar üzerinde çalışma sözümüzü tutmanın zamanı geldi,” dedi. “Oracle’a özel bir Sektör İş Birimi olarak katılıyor olmamız; elektronik sağlık kayıtlarını (EHR) modernize etme, sağlık çalışanı deneyimini iyileştirme ve daha bağlantılı, yüksek kaliteli ve verimli hasta bakımı sunma çalışmalarımızı hızlandırma konusunda benzeri görülmemiş bir fırsat sunuyor. Oracle’ın Kansas City bölgesindeki dahil olmak üzere topluluk çalışmalarımızı sürdürmeye ve büyütmeye kararlı olması, bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor.”

Oracle Dikey Sektörlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mike Sicilia, “Oracle’ın Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, düşük kodlu geliştirme araçları ve Sesli Dijital Asistan kullanıcı arayüzü, Cerner’ın sistemlerini hızlı bir şekilde modernize etmemize ve onları 2. Nesil Bulutumuza taşımamıza yardımcı oluyor,” dedi. “Cerner’ın en büyük işi ve en önemli klinik sistemi halihazırda Oracle Veritabanı üzerinde çalıştığı için bu işlem, çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Burada bir değişikliğe ihtiyaç yok. Değişecek şey, kullanıcı arayüzü olacak. Oracle’ın eller serbest Sesli Dijital Asistan’ı, Cerner’ın klinik sistemlerinin birincil arayüzü haline getireceğiz ve böylece Cerner’ın sistemlerinin çok daha kolay bir şekilde öğrenilmesini ve kullanılmasını sağlayacağız. Bu, sağlık uzmanlarının bilgisayar klavyelerinde yazı yazmaya daha az ve hastalarla ilgilenmeye daha fazla zaman ayırmasına olanak tanıyacak.

Önemli Noktalar

 • Hisse başına 95,00 ABD doları veya yaklaşık 28,3 milyar ABD doları değerinde tamamı nakit ihale teklifi Oracle’ın kazançlarına anında eklendi.
  • Oracle’ın kazançlarına işlem tamamlandıktan sonraki ilk tam mali yılda GAAP dışı temelde eklenecek ve ikinci mali yıl ve sonrasındaki kazançlara önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.
  • Oracle, Cerner’ın faaliyetlerini dünya çapında çok daha fazla ülkeye genişletirken, önümüzdeki yıllarda Oracle için ek gelir konusunda önemli bir büyüme tetikleyicisi olacak.
  • İşlemin 2022 takvim yılında tamamlanması beklenmektedir. İşlemin tamamlanması, belirli düzenleyici onayların alınmasına ve Cerner hissedarlarının ihale teklifinde Cerner’ın tedavüldeki hisselerinin çoğunluğunu teklif etmesi dahil olmak üzere diğer tamamlanma koşullarının yerine getirilmesine tabidir.
  • Oracle, yatırım kredi derecesini koruyacağını tahmin etmektedir.
 • Oracle, en büyük sektörlere destek olacak önemli bir deneyim kaynağı sunmaktadır.
  • Oracle, dünyanın en büyük sektörlerindeki müşterilerine temel operasyonları yürüten sektör çözümleri sunar.
  • Bugün Oracle tarafından kapsanan sektörler arasında diğer birçok sektörün yanı sıra Finansal Hizmetler, Telekom, Kamu Hizmetleri, İlaç, Konaklama, Perakende, Yiyecek & İçecek, İnşaat & Mühendislik, İmalat ve Kamu İdaresi yer almaktadır.
  • Oracle ayrıca bu kritik endüstri sektörlerinde BT’nin toplam maliyetini önemli ölçüde azaltarak, dijital modernizasyona yön verecek sınıfının en iyisi bulut altyapısını sunmaktadır.
 • Cerner, sağlık bilişimi sektörünün lideridir ve Oracle için tamamlayıcı nitelikte bir işletmedir.
  • Cerner, sağlık çalışanlarının hastalara ve topluluklara daha iyi sağlık hizmeti sunabilmesi için hastanelerde kullanılan, dijital bilgi sistemlerinin önde gelen sağlayıcısıdır.
  • Cerner, elektronik sağlık kayıtlarını modernize etme, sağlık görevlisi deneyimini iyileştirme ve klinik ve idari iş akışlarını düzenleme ve otomatikleştirme alanında kırk yılı aşkın bir deneyime sahiptir.
 • Oracle ve Cerner, birlikte müşteri yatırımlarını koruyacak ve sağlık hizmetlerini dönüştürecektir.
  • Mayo Clinic1 tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir araştırmaya göre doktorlar, hastalarla yüz yüze iletişim kurarak geçirdikleri her saat için EHR’lere ve masa başı çalışmaya 1 ila 2 saatini ve ayrıca EHR ile ilgili etkinliklerde ek 1 ila 2 saatini kendi vakitlerinden harcamaktadır.
  • Cerner ve Oracle, birlikte çalışarak bu sorunları ele alabilir ve sağlık çalışanlarını daha iyi bilgilendirip onların daha doğru kararlar almasını ve hastalarla ilgili daha başarılı sonuçlar elde etmesini sağlayarak sağlık dünyasında bir dönüşüm gerçekleştirebilir.
  • Cerner’daki müşteri yatırımları da bu kombinasyon sayesinde korunacak ve daha modern ve bağlantılı teknolojiler kullanıma sunuldukça zaman içinde yatırım değeri artacaktır.
  • Oracle’ın kaynakları, altyapısı ve bulut özellikleriyle Cerner daha bağlantılı, yüksek kaliteli ve verimli bir hasta bakım sunmak için ürün ve teknoloji geliştirme çalışmalarının hızını artıracaktır.
   • Oracle’ın kullanılabilirlik ve sesle etkinleştirilen kullanıcı arayüzü çalışmaları, sağlık çalışanlarının sistemlerle uğraşmak için harcadıkları zamanı önemli ölçüde azaltacak ve doğrudan hastalarla ilgilenmek için harcadıkları zamanı artıracaktır.
  • Hastalar ve sağlık görevlileri için hizmetleri daha erişilebilir, güvenli, verimli ve etkili kılmak amacıyla müşterilerin Oracle’ın bulut, yapay zeka, makine öğrenimi ve diğer yenilikler gibi modern teknolojik olanaklarını kullanmalarına yönelik önemli bir fırsat sunulacaktır.
   • Oracle 2. Nesil Bulut üzerinde çalışan Cerner sistemleri, 365 gün boyunca 7/24 kullanılabilir olacaktır. Tıbbi ortamdaki plansız kesintileri sıfıra indirmek hedeflenmektedir.
   • Oracle veritabanında çalışan Cerner sistemlerinde yalnızca özel olarak yetkilendirilmiş sağlık çalışanları hasta verilerine erişebilmektedir. Sistemlerin çalışmasını sağlayan BT uzmanları, hasta verilerini görüntüleyememektedir.
  • Oracle ve Cerner, Oracle’ın küresel operasyonel altyapısı tarafından desteklenecek olan sağlık bilgilerinin yönetimini sürekli kılmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir.
 • Cerner, Oracle bünyesinde özel bir Sektör İş Birimi olarak faaliyet gösterecektir.
  • Cerner, Oracle’ın sağlık sektörüne açılma konusundaki en önemli varlığı olacak ve birlikte dünyanın her yerindeki bireyler ve topluluklara yönelik sağlık hizmetini iyileştireceğiz.
  • Oracle, yeni bölgelere daha hızlı ulaşmak için Oracle’ın küresel ayak izini kullanırken Kansas City bölgesindeki de dahil olmak üzere Cerner’ın topluluk çalışmalarını sürdürmeyi ve büyütmeyi amaçlamaktadır.

Bu duyuru hakkında daha fazla bilgiyi Oracle ve Cerner’ın kurumsal web sitesinde bulabilirsiniz.