Veritabanı

Sadece 2019 mali yılının ilk çeyreğinde alınan Kendi Kendini Yöneten Veritabanını denemeye yönelik 5.000’den fazla yeni isteği de içeren güçlü müşteri talebiyle birlikte Oracle, Kendi Kendini Yöneten Veritabanı özelliklerini, misyonları açısından en kritik iş yüklerini buluta taşımak isteyen kurumsal müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde daha da geliştirdi. Bugün Oracle, her sınıftan veritabanı iş yükü için müşterilerine en üst düzeyde güvenlik, güvenilirlik ve kontrol imkanı sunan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanına Özel hizmetinin kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Veritabanı

“Kendi Kendini Yöneten Veritabanına Özel hizmet sayesinde müşteriler, tesislerinde manüel olarak yönetilen bağımsız veritabanlarını, Oracle Genel Bulutu içindeki tamamen kendi kendini yönetebilen ve izole bir yapıdaki özel veritabanlarına kolayca dönüştürebiliyor” diyor Oracle’da Misyon Açısından Kritik Veritabanı Teknolojilerinden sorumlu başkan yardımcısı Juan Loaiza. “Kendi Kendini Yöneten Veritabanına Özel hizmetimiz, kurumsal müşterilerin buluta geçerken eskiden sahip oldukları güvenlik, izolasyon ve operasyonel politikalarla ilgili endişelerini de ortadan kaldırıyor.”

Oracle’ın Kendi Kendini Yöneten Veritabanına Özel hizmeti, müşterilere Oracle Bulutu’ndaki özel bir Exadata Altyapısı üzerinde çalışan ve uyarlanabilir bir özel veritabanı bulutu sunuyor. Bu da hizmet platformu olarak ideal bir veritabanı sağlarken müşterilerin her boyuttaki, ölçekteki ve kritiklikteki veritabanlarını çalıştırabilmesine imkan sağlıyor. Bu benzersiz altyapı iş yükü izolasyonunu en üst derecede sağlarken her bir veritabanının dış tehlikelerden ve kötü niyetli kurum içi kullanıcılardan korunmasına da yardımcı oluyor. Güvenlik ve performans izolasyonu seviyesi, her bir veritabanının ihtiyaçlarına uygun olarak kolayca düzenlenebiliyor. Oracle’ın Kendi Kendini Yöneten Veritabanına Özel hizmeti ayrıca müşterilere veritabanı kaynakları, yazılım güncellemeleri ve kullanılabilirlik üzerinde daha fazla kontrol imkanı veren, özelleştirilebilir operasyonel politikalara da sahip.

Oracle’ın Kendi Kendini Yöneten Veritabanına Özel hizmeti, Oracle’ın Kendi Kendini Yöneten Veritabanı portföyündeki en yeni ürün. Oracle’ın Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, şirketin dünyanın en talepkar uygulamalarının birçoğunu 40 yıldır desteklerken edindiği deneyime dayanmaktadır. Türünün ilk örneği olan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, veritabanı sistemlerindeki yama uygulama, ayar ve sürüm yükseltme gibi temel yönetim ve güvenlik süreçlerini otomatik hale getiren kendi kendini yönetme, kendi güvenliğini kendi sağlama ve kendi kendini onarma özelliklerini sunmak amacıyla alanında çığır açan makine öğrenimi teknolojisini kullanmasının yanı sıra kritik altyapıyı da modern bir bulut için sürekli olarak çalışır halde tutabiliyor. Oracle Bulut Altyapısı üzerinde çalışan Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı, alternatiflerine kıyasla çok daha düşük bir maliyete sahip.

“E-ticarette müşteri taleplerini yerine getirirken günümüzde karşılaşılan en büyük güçlük siparişlerin yerine getirilmesidir. Hız artık lüks değil, bir ihtiyaç,” diyor Jasci CEO’su Craig Wilensky. “Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı performansımızın neredeyse 75 kat daha arttığını gördük. Bunu, Oracle Bulutu’nun sunduğu esneklik ve güvenlikle bir arada ele aldığımızda karşımıza çıkan olanaklar sonsuz. Bu veritabanı ile Jasci, sektörümüz için yeni bir statükoyu aktif bir şekilde yeniden şekillendirebiliyor.”

Daha Az Kod ile Kendi Kendini Yönetme

Oracle bugün ayrıca aralarında Oracle Application Express (APEX), Oracle SQL Developer Web ve Oracle REST Veri Servislerinin de bulunduğu ve bu sayede geliştiricilerin, veri odaklı yeni uygulamaları kolayca geliştirip uygulamaya koyabilmelerini sağlayan birçok bütünleşik Kendi Kendini Yöneten Veritabanı geliştirici fonksiyonunun da kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Oracle’ın sektöründe lider olan ve daha az kod ile uygulama geliştirme imkanı sunan platformu Oracle APEX sayesinde geliştiriciler, dünya sınıfındaki özelliklerle ölçeklenebilir ve güvenli kurumsal uygulamaları hızlıca geliştirebilmektedirler. Oracle APEX, elektronik tabloları dışa aktarmak ve dakikalar içinde tek bir bilgi kaynağı web uygulaması geliştirmek için kullanılabileceği gibi çarpıcı raporlar ve vergi görselleştirmeleri oluşturabilmekte ve misyon açısından kritik veri yönetimi uygulamalarının geliştirilmesinde kullanılabilmektedir. Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nda önceden kurulmuş ve yapılandırılmış Oracle APEX ile geliştiriciler, sadece birkaç dakika içinde uygulama geliştirmeye başlayabilmektedir.

Oracle ayrıca Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı ile birlikte çalışabilen ve geliştiricilerin sorguları kolayca çalıştırabilmelerine, tablolar oluşturabilmelerine ve şema diyagramları oluşturabilmelerine imkan sağlayan bir web arayüzü olan Oracle SQL Developer Web’in de kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yerel Oracle REST Veri Servisleri desteği ile geliştiriciler artık Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı için RESTful servisler geliştirebilmekte ve kurabilmektedir ve bu da ilişkisel veriler için modern REST arayüzlerinin geliştirilmesini kolaylaştırmaktadır.

Sektör Analistleri Pazar Liderliğini Doğruluyor

Birden çok bağımsız sektör analistinin yakın zaman önce hazırladığı raporlar, Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı’nın her tür iş yükü için kesintisiz ve kendi kendini yöneten optimizasyon gibi yenilikçi özelliklere sahip olduğunu takdir etmiştir. Bu raporlar arasında şunlar da yer almaktadır:

  • Haziran 2019’da yayınlanan Forrester Wave Database-As-A-Service, Q2 2019 adlı raporda Oracle, veri güvenliği kriterlerinde ve strateji kategorisinde lider olarak adlandırılmış ve en üst sıradaki yerini almıştır. “Kendi kendini yöneten bulut veritabanları ile Oracle sadece karşılık ayırma, yedekleme, kullanılabilirlik ve yama yönetimi gibi genel idari görevleri otomatik hale getirmekle kalmamakta aynı zamanda sorguların ince ayarı, tabloların dizin haline getirilmesi ve sürüm yükseltme gibi görevleri de otomatikleştirmektedir.” ifadesinin yer aldığı raporda ayrıca “Kurumsal müşteriler, Oracle’ın güvenlik, performans, otomasyon ve fiyatlandırma gibi özelliklerinden memnunlar…” da denilmektedir.