Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü’nün “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganı ile, Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon kültürünün gelişmesi ve üniversite öğrencilerinin projelerinin hayata geçirilmesi konusunda onlara destek olmak amacıyla, 7.sini düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması’nın 2015 dönemi de pek çok yenilik ile kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencilerini bekliyor.

Yıldızlı Projeler Yarışması

Bu sene Global IEEE içerisinde 2014 Darrel Chong Student Activity Award kapsamında, 1 silver award ve 2 bronz award ödülünü kazanan Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü’nün “Fikrini Geleceğe Taşı” sloganıyla 7.sini düzenlediği Yıldızlı Projeler Yarışması’nın kayıtları 15 Aralık 2014 tarihinde başladı.
Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon kültürünün gelişmesi ve üniversite öğrencilerinin projelerinin hayata geçirilmesi konusunda onlara destek olmak amacıyla düzenlenen yarışmaya, geçtiğimiz 6 senede, 83 üniversiteden toplamda 731 proje başvurusu yapıldı. Yıldızlı Projeler Yarışması, 2015 döneminde de pek çok yenilik ile kendi projesini hayata geçirmek isteyen girişimcilik ruhuna sahip üniversite öğrencilerini bekliyor.

Yıldızlı Projeler Yarışması bu sene; Yıldız Teknik Üniversitesi’nden de destek alarak YTÜ Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi partnerliğinde çalışmalarına devam ediyor.

25 Mayıs 2015 tarihindeki finalde projelerin değerlendirmesini, Sanayi ve Bilim Kurulu beraber gerçekleştirecektir. Üniversitelerin gözde akademisyenlerinden oluşan Bilim Kurulu ve başarılı sanayicilerden oluşan Sanayi Kurulu sayesinde, üniversite-sanayi işbirliği olacaktır. Ayrıca, final gününde, melek yatırımcıların proje sahiplerini yakından takip edeceği bir ortam olacaktır.

Yıldızlı Projeler de, kategori sistemi ile projeler kendi alanlarındaki projelerle yarışacak ve her kategoride birden fazla proje destek bulabilecektir. Bilişimden makineye; enerjiden sağlığa; elektrikten kimyaya her alandan projeler alanlarında uzman isimler tarafından objektif bir şekilde değerlendirilecektir. Sektöre, insanlığa hizmet edecek olan en güzel projeler seçilerek hayat bulması için desteklenecektir.

Kategoriler:
1. Elektrik, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Enerji Verimliliği ve Kalitesi
2. Mekanik, Mekatronik, Robotik ve Otomasyon Uygulamaları
3. Bilişim, Elektronik, Telekomünikasyon ve Yazılım Uygulamaları
4. Sağlık, Gıda, Biyoteknoloji, Kimya ve Malzeme Uygulamaları

Ön değerlendirmeyi geçen finalist projeler, 23-24 Mayıs tarihinde girişimcilik ve sunum teknikleri hakkında 2 günlük bir eğitim alacaklar. Yıldızlı Projeler Yarışması’nın kazananları ise YTÜ Teknopark bünyesinde yer alan Prototip atölyesi ve kuluçka merkezindeki ofisleri kullanma hakkı elde edecekler. Yarışmayı kazanan projeler YTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nin vereceği danışmanlık hizmeti sayesinde KOSGEB, TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi gibi teşviklerden yararlanmak için rakiplerinin bir adım önüne geçecek. Sürpriz ödüllerin de olacağı Yıldızlı Projeler Yarışması’nda her sene olduğu gibi bu sene de para ödülüne ek olarak, eğitimler, kamplar, atölyeler ile projenin ilerlemesine destek olacak ödüllerimiz olacaktır. Finalde dereceye giren proje ekiplerine ödülleri verilecek ve çeşitli işbirlikleri fırsatları sunulacaktır.

Yarışmaya, T.C. ve K.K.T.C üniversitelerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri katılabiliyor. Yarışmaya başvuru ve daha detaylı bilgi için http://www.elektrikport/proje sitesini ziyaret edebilirsiniz. Başvuru için son tarih 2 Mayıs 2015.

Yıldızlı Projeler Yarışması ile girişimci ruhunuzu açığa çıkarın

İletişim:
Tuğba Aydemir – [email protected] – 05070597938
Ozan Akgün – [email protected] – 05395148131
http://www.facebook.com/yildizliprojeleryarismasi
http://twitter.com/ytuieeeypy