Türkiye’deki 3.000’den fazla ERP kullanıcısı, akademisyen, yönetim danışmanı, stratejist üyesinin yanısıra ERP üreticisi ve hizmet sağlayıcısı üyelerden oluşan, ERP konusunda farkındalık yaratma, bilinçlendirme ve marka bağımsız danışmanlık hizmetleri üzerine çalışmalarını yürüten ve IAS’nin de ilk günden bu yana destek verdiği ERP Komitesinin, Ürün ve Hizmet Sağlayıcıları Kurulu ile üçüncü kez 21 Mayıs Çarşamba günü bir araya geldi.

ias2

ERP pazarındaki temsilcilerin oluşturduğu ve her geçen gün artan katılımcı sayısı ile gerçekleşen son kurul toplantısında, karar vericilere daha etkin nasıl ulaşılabileceği ve kampanya planları görüşüldü.

ERP Komitesi’nin düzenlediği 3.Kurul Toplantısı ile ilgili IAS CEO’su Behiç Ferhatoğlu şu bilgileri paylaştı:

“Üç sene önce Göker Sarp’ın girişimi ile kurulan ERP Komitesi’nin ilk Ürün ve Hizmet Sağlayıcıları Kurul toplantısı IAS’nin İstanbul ofisinde yapılmıştı. Son düzenlenen kurul toplantısında, ilkine oranla artan bir katılımcı sayısının olması ve pazardaki neredeyse tüm oyuncuların, ERP üreticisi yabancı firmaların yöneticileri de dahil, bizzat bu oluşuma destek verdiğini görmek, bu girişimin başarısını net bir şekilde gösteriyor.

ias1

Asıl amacı kurumsal yazılım ihtiyacı olan firmaları ve karar vericilerini bilinçlendirmek, bilgilendirmek olan ve bu hedef doğrultusunda yola çıkılan oluşumda, kurumsal yazılım dünyası ile temas eden herkesi bir araya getiren çalışmalar da yapılıyor. Aynı zamanda üreticiler tarafındaki sorunlar ve belirsizlikler de ortak bir akılla ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Yönetim danışmanları, bilişim danışmanları, akademisyenlerden oluşan çalışma grupları kuruldu. ERP kullanıcılarının da katıldığı belli sektörler için yapılan özel toplantılar, CRM, SCM gibi spesifik konularda çalışan alt komiteler ve farklı şehirlerde düzenlenen etkinlikleri de yakından takip ediyoruz. Kurumsal yazılım ihtiyacı olan firmalardaki soru işaretlerinin ortadan kaldırılması ve izlenmesi gereken yöntemler konusunda oluşturulan bu platformların faaliyetlerini, oldukça başarılı bulduğumu da söylemek isterim.”

Toplantıda geçtiğimiz 2 yıl boyunca ERP Komitesi yöneticilerinin gönüllü eforları ile üretilen, Kurumsal Çözüm Önerileri, Kurumsal Başarı Hikayeleri Kitapçığı, Kurumsal Çözümler Satın Alma Rehberi gibi yayınlar ve gerçekleştirilen Farkındalık Yaratma ve Bilgilendirme Kampanyalarını da görüştüklerini belirten Ferhatoğlu, bu çalışmaların sayısının ve etkinliğinin artırılması için ERP Komitesinin daha kurumsal bir yapıya kavuşarak devam etmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varıldığını söyledi.

Sayın Ferhatoğlu kurul toplantısı ile ilgili alınan kararları da şu şekilde özetledi:

“Son kurul toplantısındaki ana başlığımız bugüne kadar üretilen fikirlerin nasıl yaygınlaştırılabileceği, firmaların karar vericilerine nasıl daha etkin ulaşabileceğimiz ve bilinci artırabileceğimiz üzerineydi. Bu başlıklar doğrultusunda Göker Bey bir kampanya planı oluşturdu. Artık Türkiye’deki tüm ERP oyuncularının elini taşın altına koyarak pazarı olması gereken seviyeye ulaştırmasını bekliyoruz.

Bilişim sektöründe, kurumsal yazılım pazarının büyümesi özelinde çalışan bir örgütlenme yoktu. ERP Komitesinin bu açığı kapatmak adına doğru adımlar attığına inanıyorum. Biz de IAS olarak ilk günden bu yana komitenin tüm çalışma ve yayınlarına destek verdik ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz.”