Danışmanlık şirketi Gartner’ın raporuna göre global müşteri ilişkileri yönetimi (CRM – Customer Relationship Management) pazarının büyüklüğü 2013′te 20,4 milyar dolara ulaştı.

gartner

Danışmanlık şirketi Gartner’ın raporuna göre global müşteri ilişkileri yönetimi (CRM – Customer Relationship Management) pazarının büyüklüğü 2013′te 20,4 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2012′de 18 milyar dolardı.

Rapora gore geçen yil satışı yapılan sistemlerin yüzde 41′i SaaS (Software as a Service) bazlı. Büyümeye en çok katkı yapan unsurlar, dijital pazarlama ve müşteri tecrübesi girişimleri konusunda yatırımlar. 2013′te CRM sistemlerine en çok para harcayan sektör iletişim, basın ve BT hizmetleri oldu. İmalat sektörü ikinci, bankacılık ve menkul değerler sektörü üçüncü sırada yer aldı.

Cloudteam’in Türkiye satışlarını üstlendiği Salesforce, sektörün büyümesinde önemli bir etken. Cloudteam’in Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Funda Vural, hedeflerinin, Salesforce.com’u dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da bir numaralı CRM çözümü konumuna taşımak olduğunu belirtti.

Müşteri ihtiyaçlarına yönelik CRM stratejisi oluşturmaktan, ilgili Salesforce.com çözümünün hayata geçirilmesine kadar olan tüm süreçte kullanıcıların yanında olduklarını anlatan Vural şunları ifade etti:

“Müşteri Şirketi’ olma yolundaki dönüşüm sürecinde başarılı olmanız için adım adım yol gösteriyoruz. Firmaların ihtiyaçları göz önüne alınarak oluşturulmuş CRM stratejilerinin devreye alınmasında entegre ve kuvvetli bir altyapı sağlıyoruz. Uzun yıllardır sahip olduğumuz CRM, proje yönetimi, teknoloji takibi ve entegrasyon alanlarındaki uzmanlığımızı, firma hedeflerinize ulaşma yöntemleri ile birleştiriyoruz. Salesforce.com sertifikalı danışmanlarımızla; ihtiyaç tahlili, tasarım, uyarlama, sistem tasarımı, eğitim ve destek hizmetleri veriyoruz.”

CRM yazılımlarında Salesforce’un global pazarda hissesi yüzde 16,1. 2012′de 2,52 milyar dolar gelir elde eden firma, SAP ‘ın yüzde 12,7, Microsoft’un yüzde 22,8, IBM’in ise yüzde 22 yıllık büyümesini geride bırakarak yüzde 30,3 oranında bir büyüme elde etti.