nebim

Hazır giyim ve ev dekorasyonunda öncü ve önemli bir marka olan Yargıcı Nebim ile yeni projeler geliştirmeye devam ediyor.  Yargıcı Bilgi Teknolojileri Müdürü Taner Turan Nebim V3 KDV İadeleri projesi ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Firmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

“Yargıcı 1978 yılında kurulan eski, köklü bir marka. Emir Yargıcı tarafından kuruluyor marka. Osmanbey’de mağazamız var öyle başlıyoruz hikâyeye. Erkek gömlek üzerinden başlıyoruz aslında bilinenden çok daha farklı olarak.  Daha sonra erkek gömlekteki o çizgi kadınların ilgisini çok fazla çekiyor, hazır giyim sektörü git gide gelişiyor ve o sırada biz de artık kadın koleksiyonuna yöneliyoruz. Tabi kadın koleksiyonu ile birlikte markanın büyümesi, mağazalaşma, Türkiye’ye yayılması gibi süreçler var. 2015 yılında da ev dekorasyon ve mobilya ürünlerini bünyemize katmaya başlıyoruz. Bugün Yargıcı olarak Türkiye, Almanya, Kıbrıs, Gürcistan, Azerbaycan gibi farklı ülkelerde 70’ i aşkın mağazamız ile çok güçlü, kaliteli bir alt yapı ile müşterilerimize destek oluyor, onlara hizmet vermeye çalışıyoruz. Markanın belli bir çizgisi var ve olabildiğince o çizgiyi aşmamaya o çizginin doğrultusunda gitmeye çalışıyoruz. Müşterilerimize nish bir hizmet vermeye çalışıyoruz. Yargıcı’nın büyüme politikası agresif değil, daha çok müşterinin markadaki sıcaklığı hissetmesini sağlamak ve büyüme ile beraber ilk zamanki bu durumu korumaya gayret ederek ilerlemeye çalışmak.”

KDV İadeleri için Nebim V3 – PWC Entegrasyonu süreçlerinizi nasıl yönetiyorsunuz? İşleyişten biraz bahsedebilir misiniz?

“Nebim ile uzun süredir çalışıyor Yargıcı. Bende kişisel olarak Nebim ile uzun süredir çalışıyorum ve Yargıcı’nın Nebim tarafında birçok projesi var.  KDV iadeleri entegrasyonu da bunlardan biri. KDV iadeleri hep sorundu bizim için. Bunlarla ilgili çok fazla manuel işlemler yapılmaya çalışıldı. Nebim V3 içerisinde yüklenilen KDV ya da alınan KDV listeleri ile ilgili çok fazla yapılabilecek işlem var ama geriye dönük datayı harmanlamak, o datanın sonuçlarının eşleştirmelerini yapabilmek ciddi bir işti bizim için. Daha sonra PWC’den danışmanlık almaya başladık. PWC, Nebim ve Yargıcı bir araya geldi. Bu işi nasıl çözebilir geçmişteki datadan günümüz datasına ve günümüzden bundan sonrasına nasıl yol kat ederiz şeklinde bir çalışma ve ciddi analizler yaptık. Öncesinde toplantılar gerçekleştirdik ve ortaya bir plan çıktı. O planda PWC ve Nebim bir data modeli oluşturdu. Bu data modelinin uygulanmasını Nebim ’de özverili bir çalışma ile gerçekleştirdi. PWC aktarımı gerçekleştikten sonra datanın PWC’nin yetenekleri içerisinde eşleştirme yapılması, stok düşülmesi gibi işlemler vardı. Bunlarla beraber bizim için ciddi problem olmaya başlayan özellikle önümüzdeki dönemde de devam edeceğini umduğumuz bu durumu çözmeye çalıştık ve şu anda 2016, 2017, 2019’a kadar listelerimizi yükleyerek sonuç almaya başladık. Yani ciddi bir problemi Nebim, PWC, Yargıcı iş birliği ile çözüme kavuşturduk.”

Projeyi hayata geçirirken karşılaştığınız zorluklar ve bu zorlukları nasıl aştığınızdan da kısaca bahsedebilir misiniz?

“Nebim ile yaptığımız birçok işte aslında önemli olan kısım işin analiz kısmı. Biz işi PWC’ye devretmeden önce kendimiz analiz kısmında Nebim ile bir araya geldik, biraz kafa yorduk. Bunu nasıl yaparız, nasıl faturalar ile iade listelerini eşleştiririz çalışma yaptık. Birkaç başarısız denememiz de oldu ama en azından hatamızı gördük, ne yapmamamız gerektiğini anladık ve daha sonraki toplantılarımıza PWC’yi de dahil ederek daha net çözümler ortaya çıkarmış olduk. Projeler içerisinde bu tarz aksaklıklar genelde olabiliyor en önemli şey sizin tarafta özverili bir çalışmaydı. Bunu Nebim çok iyi sağladı. Bizim tarafta da Kübra Hanım işi çok iyi takip etti. Bu takip ve özveri bütün sorunlarımızı aşmamızı sağladı.”

Projenin size sağladığı en önemli faydalardan bahsedebilir misiniz?

“Ciddi bir iş yükü vardı burada muhasebenin üzerinde. Bunu gerçekleştirmek için başta Kübra Hanım ve Serkan Bey olmak üzere içerideki ekiplerimizin çok gayreti vardı. Şu an ortaya çıkan son ve geldiğimiz nokta bizim için çok iyi bir nokta. Başvuruları yaptıktan sonra Yargıcı olarak ciddi bir maddi kazanım da elde edilecek. Bundan sonraki süreçte de özellikle 2020-2021’de bu tür iade konuları çok ciddi önem arz ediyor. Bizim en azından böyle bir problemimiz ortadan kalkmış oldu. Datadan emin olmak çok önemli. Güvenilir bir data ile çıkıyoruz sahaya. Nebim burada da çok iyi bir güvence verdi çünkü verinin nasıl olması gerektiğini bize anlattı. Bundan sonraki bilgileri de öyle girerek ilerliyoruz. Ciddi anlamda şirket bundan bir kazanç elde ediyor. Daha da edecek gibi gözüküyor şu anda.

Böylece standart bir hale getirebiliyoruz. Kopyalama olaylarını çözdük. Sonuçta bir kutucuğa bir ipliği tanıttığımızda bunu farklı alanlara tek tek doldurarak zaman harcamak yerine farklı alanlara aynı anda kopyalayabiliyoruz. Bu bizim işimizi çok kolaylaştırdı. Teknik olarak da kolaylaştırdı. Süreci daha rahat kontrol edilebilir hale getirmiş olduk. İmalat içinde de bu formdan faydalanabiliyoruz.”