ERP HABER – Dünyanın lider kurumsal yazılım çözümleri üreticisi IFS, önceki gün (16 Haziran 2011) Hotel Çelik Palas’ta gerçekleştirdiği IFS ERP Günü BURSA etkinliğinde şirketlerin uçtan uca entegrasyonunu sağlayan ve verimliliklerini arttıran yazılım çözümü IFS ERP Uygulamaları’nı Bursalı sanayicilere tanıttı. Durmazlar, SKT, Yeşilova, Çemtaş, Feka, Maysan Mando gibi Bursa’nın lider firmalarının da süreç yönetiminde tercih ettiği IFS ERP tanıtımı, Bursalı iş adamları ve bilgi işlem yöneticileri tarafından ilgi ile izlendi.

Etkinliğin açılış konuşmasını akademisyen ve gazeteci kimlikleri ile bir çok sektörün iş süreçlerine hakim ve kurumsal kaynak planlama alanında derinlemesine bilgi sahibi olan İTU Öğretim Üyesi Halefşan Sümen gerçekleştirdi. Sümen yaptığı “ERP-PLM Entegrasyonundan Doğan Güç” konulu konuşmasında Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (PLM) ve Kurumsal Kaynak Planlama Yönetimi hakkında bilgi verdi. Ardından IFS Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Ergin Öztürk’ün “Üretimde Entegre Çözümler” sunumunda, özellikle üretimde firmaların süreçlerinin ERP ile nasıl kolaylaşacağına değinilirken IFS ERP Uygulamaları’nın farklılıkları ve avantajları anlatıldı. IFS’nin Bursa’ya verdiği önemi de vurgulayan Ergin Öztürk; Bursa’ya bölgesel destek verme düşüncelerini hayata geçirmek için muhtemel iş ortaklıkları üzerinde uzun zamandır çalışma yaptıklarını ve bu çalışmaların neticesinde Bursa sanayisine daha yakından hizmet vermelerine olanak tanıyacak iki yetkin çözüm ortağı ile çalışmaya başladıklarının da duyurusunu yaptı.

Öztürk konuya ilişkin şunları söyledi. “Bursa sanayisinin Türkiye için önemi aşikar. Biz de müşterilerimiz için en iyi hizmeti verebilecek çözüm ortakları ile çalışmak için uzun süredir görüşmelerimize ve eğitimlerimize devam ediyoruz. Başarılı projelere imza atmış iki çözüm ortağımız Gözde Bilişim Sistemleri ve Egeria Yazılım’ın deneyimleri ve IFS ERP’nin fark yaratan uygulamaları ile güzel çalışmalara imza atmaya devam edeceğiz.”
Ergin Öztürk’ün sunumunun ardından IFS Türkiye Proje Yöneticilerinden Ahmet Gültekin, örnek uygulamalarla IFS’nin bu bölgedeki müşterilerinde yürütülen süreçler hakkında bilgi verdi.

IFS ERP Günü ‘nde IFS ERP Kulllanıcıları Deneyimlerini Aktardılar

Etkinlik Bursa’nın önemli holdinglerden Diniz Holding bünyesinde bulunan ve başta otomotiv olmak üzere bir çok sektör için yedek parça üretimi yapan SKT Yedek Parça ve Makine Genel Müdürü Şevket Tüken’in sunumu ile devam etti. IFS ile 4 yıldır birlikte yol aldıklarını ve bu birliktelikten memnuniyetlerini anlatan Tüken, bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti. Bursa’nın dünyaya açılan yüzü konumunda olan ve 1956 yılından bu yana hizmet veren Durmazlar Makine’nin proje sunumu Planlama Müdürü Halil Taşan tarafından yapıldı. Taşan, IFS ERP öncesinde her departmanda farklı ve birbirleri ile entegre olmayan yazılımlar kullanıldığını, izlenebilirliğin olmadığını ve maliyetleri takip altında alamadıklarını anlattı. 2006 yılında 3 ay süren seçim aşaması ile IFS ERP’yi tercih ettiklerini kaydeden Taşan, IFS’i tercih etme sebeplerinin özellikle proje bazlı üretimlere ve makine sektörüne özel uygulamalarının olması, çoklu dil kullanımı ve büyüyen yapıya kolay adapte olabilmesi gibi özelliklerinin olduğunu söyledi. Şu anda 200 kullanıcı sayısı ile büyük çaplı bir ERP sistemine sahip olduklarını vurgulayan Taşan, projeden elde ettikleri kazançları  belirtirken “IFS ERP sayesinde sağlıklı üretim planlama yapabilir olduk. Proje bazlı üretimlerimizi kolaylıkla takip edebiliyoruz. Yönetim kadrosu anlık raporlarla durum takibi yapabiliyor. Kullandığımız diğer tasarım yazılımları gibi farklı programlarla da tam entegre çalışması işimizi çok kolaylaştırdı. Verimliliğimiz arttı ve maliyetlerimiz kontrol altına alındı.” dedi.

Programın ikinci yarısında IFS Türkiye Teknik Satış Danışmanı Serdar Aksoy “Üretim Endüstrilerinde IFS ERP Çözümleri”ni ekran detayları ve ayrıntıları ile anlattı. Üretim endüstrilerinde PLM uygulamaları ile başlayan sunum, Ar-Ge ve Mühendislik Projeleri, Satış, Üretim Planlama ve Çizelgeleme, Atölyeden Veri Toplama, Satınalma ve Ambar Yönetimi, Bakım- Kalite ve Servis Yönetimi sunumları ile devam etti.

Etkinliğin en son sunumunu etkinliğin ana sponsorluğunu da üstlenen LinkPlus Satış Yöneticisi Volkan Nalcı yaptı. Sunumda Yeni Oracle Teknolojileri ve Fark Yaratan Çözümler anlatıldı.

Bursalı iş adamları, bilgi işlem yöneticileri akademisyenler ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi ile takip edilen etkinlik soru ve cevap bölümünün ardından son buldu.

IFS Türkiye Hakkında: IFS, büyüyen işletmelerin verimlilik sorunlarını çözmeye yardımcı ERP çözümleri geliştiren bir yazılım firmasıdır. 1983 yılında İsveç’de kurulmuş ve şu anda 54 ülkede 80 ofiste faaliyet göstermektedir. IFS Türkiye 2004 yılında kurulmuş ve hızlı bir büyüme ile aralarında KVK, Aytaç Gıda, Hakan Plastik, Sinpaş İnşaat, FNSS, Dearsan Tersanesi gibi sektörünün lider firmalarının da bulunduğu müşteri portföyüne ulaşmıştır. www.ifs.com.tr
Gözde Bilgi İşlem Sistemleri Hakkında: Gözde Bilgi İşlem Sistemleri Ltd. Şti., 1996 yılında güçlü bir entelektüel sermaye ile sistem entegrasyonu alanında faaliyete başlamıştır.  Personel amaçlı kullanımdan, yerel ve geniş alan ağ uygulamalarına ve ötesinde global uygulamalara kadar uzanan bilgi teknolojileri gelişim çizgisinde, her türlü entegrasyonun know-how esaslı uçtan uca bir bakış ve yaklaşım ile entegre sistemler, çözümler ve hizmetler üretmektedir.  www.gozdebil.net
Egeria Yazılım Hakkında: Egeria, farklı sektörlerdeki birçok ERP projesini başarıyla yönetmiş olan, endüstriyel hayatın gerçeklerini bilen, tecrübeli ve güçlü bir danışmanlık kadrosu ile IFS Türkiye’nin çözüm ortağı olarak faaliyet göstermektedir. En güncel teknolojiyi müşterilerine sunmayı hedefleyen Egeria, farklı endüstrilerde 1983 yılından beri geliştirilmiş ve denenmiş hazır iş modelleri ve süreçlerinin yanı sıra, işletmelere özel uyarlamaların da kolaylıkla yapılabileceği, üstün bir teknolojik altyapıya sahip, esnek ve başarılı ERP projelerinin anahtarı olan IFS Uygulamaları’nın satışı ve danışmanlığı konusunda müşterilerine hizmet sunmaktadır. www.egeria.com.tr